Prečistenie organizmu

 

O blahodarných účinkoch očisty organizmu pomocou enterosorbentov (sorbent = čistič), sa objavuje čoraz viac informácií v odbornej literatúre .

Nakoľko vedci považujú „starnutie organizmu“ za problém straty bunečnej vody, nutnosť udržať hrubé črevo v čistote je pre organizmus nevyhnutnosťou (hrubé črevo je z 95% miestom spätnej resorpcie vody).

Pri bežnej konzumácii potravy vyprodukujeme také množstvo odpadu, na likvidáciu ktorého potrebujeme 30- 40 % energie získanej trávením. Je to energeticky veľmi náročné pre vylučovací systém, ktorý sa postupne zanáša. Preto sa už v strednom veku bez pravidelných očistných kúr nahromadí v organizme 4- 5 kg odpadových látok.

Za odpad sa v našom organizme považuje aj hlien na črevnej sliznici alebo prieduškách, zanášanie ciev cholesterolom a ukladanie minerálnych solí v okolí stavcov alebo kĺbov, ukladanie škodlivých látok v tkanivách, ale aj vytváranie žlčových kameňov. Vo všetkých prípadoch hovoríme o problémoch schopnosti organizmu udržať „vnútornú čistotu“. Vekom naviac znečistené organy strácajú svoju schopnosť regenerácie a stávajú sa otvorenou bránou pre ochorenia. Pochopiteľne, každý organizmus reaguje na danú situáciu podľa vrodených dispozícií, životných podmienok a stravovacích návykov. 

Niekedy sa stretávam s výrazmi: “dokázal by som aj klince pojesť“, ale žiaľ, naše životné prostredie a prechemizovaná strava výrazne zvyšuje počet pacientov, pre ktorých je bežný výraz: “ pred desiatimi rokmi som mohol aj klince…“

 

Stavy zamorenia organizmu

Ešte v roku 1955 nemecký Dr. Reckeweg považoval choroby za prejav „samodetoxikácie“ organizmu. Jednoduchšie povedané, horúčky, bolesti a zápaly sú sprievodným javom „veľkého upratovania“ v našom tele. Človek vždy rýchlejšie ochorie, keď je jeho obranyschopnosť oslabená. Napríklad, chrípke podľahnú len oslabení jedinci. Odolný organizmus prekoná infekciu len so slabou nádchou, alebo s ľahkým zvýšením telesnej teploty. Pokiaľ sa telo nevie zbaviť toxínov, tieto sa v organizme začínajú hromadiť. Pokúsim sa pomocou teórie doktora Reckewega vysvetliť súvislosti zamorenia ľudského organizmu s klinickými prejavmi. Robím to preto, aby ľudia oslabení a rizikoví, sa rozhodli zvoliť spôsob posilnenia organizmu jeho detoxikáciou a nepokúšali sa oklamať prírodu vakcináciou alebo užívaním antibiotík.

• Stav normálneho vylučovania

Za normálnych podmienok ľudský organizmus vie likvidovať všetok odpad látkovej výmeny.

• Stavy určitých reakcií

Pri zvýšenej tvorbe odpadových produktov organizmus reaguje nadmerným vylučovaním. Môže sa pri tom zvyšovať telesná teplota, vzniká nádcha, kašeľ, potenie, hnačka, výtoky. Organizmus môže neutralizovať toxíny aj pomocou zápalových procesov (začervenenie, opuch, hnis, výtok).

• Stavy zvýšenej tvorby a ukladania veľkého množstva odpadu

Ľahká forma sa môže prejaviť ako obezita 1. stupňa alebo chudnutie bez zjavnej príčiny a to lokálnym ukladaním vo forme lipómov, fibrómov, aterómov a polypov. Aj v tomto štádiu sa organizmus čiastočne zbavuje toxínov či už formou zápalov, alebo zvýšením sekrécie slizníc. Stav slizníc sa môže zlepšovať alebo zhoršovať. Keď človek s podobnými prejavmi nezačne pomáhať svojmu organizmu zbavovať sa odpadu, nezlepší svoju životosprávu, priebeh hromadenia toxínov „naberá na otáčkach“. Dochádza k poškodeniu samotných buniek. V praxi tomu hovoríme, že ochorenie sa dostáva do chronického, nevyliečiteľného štádia.

• Stav zvýšenej tvorby toxínov

sa prejavuje subjektívnymi symptómami. Objektívnych symptómov je málo a preto sú diagnózy u pacientov nie veľmi konkrétne (srdcovo-cievna dystónia, predčasná menopauza, migréna, poruchy látkovej výmeny, osteochondróza chrbtice, syndróm chronickej únavy, …). Dokonca sa stáva, že pacienti končia aj na psychiatrických oddeleniach. Toto štádium sa niekedy nazýva „mlčanlivé“.

• Stav degenerácie, poškodenia

Aj keď sú objektívne prejavy ešte mierne, pozorujeme zhoršené výsledky laboratórnych vyšetrení. Ochorenia, vyskytujúce sa v tomto štádiu sú väčšinou degeneratívneho charakteru (atrofická rinitída, parézy a plégie, atrofia zrakového nervu, cirhóza pečene, …).

• Štádium rakovinotvorby

Hrubé poškodenie genetickej identity toxínmi zákonite vyvoláva nekontrolované množenie rakovinových buniek.

Treba si uvedomiť, že ukladanie toxínov prebieha postupne. Najskôr sa zanášajú povrchové tkanivá – koža, sliznice ústnej dutiny a dýchacích ciest. Nasledujú tkanivá tráviaceho traktu, žlčníka, pečene, pankreasu, obličiek, priedušiek a pľúc, pohlavných orgánov a endokrinných žliaz. Neskôr sú napadnuté:
- telesné tekutiny (krv, lymfa, miazga)
- gélové tkanivo (oko, kĺbové mazivo)
- chrupavky, svaly a kosti.

Keď intoxikácia organizmu dosiahne určitú hranicu, dochádza k ťažkým poruchám, vrátane rakoviny. Táto schéma vysvetľuje, ako správne postupovať pri očiste – od povrchových orgánov k vnútorným.


 

Čo by nás malo znepokojovať pri pohľade do zrkadla?


Venovať pozornosť stavu našej kože je veľmi dôležité. Ekzém, vrásky, suchá koža a podobne, sú znamenia, že v našom tele nefunguje všetko tak, ako má. Nenazývam to chorobou kože. Zvyčajne používam takýto príklad. Ak vám "zahapruje" auto, poviete si: "Je načase vymeniť olej alebo filter." A tak aj urobíte. To isté sa aplikuje aj na kožu. Síce v našom tele nemôžme vymeniť olej alebo filter, môžme však pomôcť našim "filtračným" orgánom. Najmä pečeni, ktorá je zodpovedná za kvalitu našej kože. Suchá koža, škvrny, mastné oblasti, ak zvyšok kože je suchý, môže znamenať hormonálny problém. Kožné problémy môžu byť spôsobené toxínmi, nedostatkom vitamínov, minerálov alebo iných látok, ktoré udržiavajú kožu zdravú. Môžu nám chýbať probiotické alebo acidofilné baktérie, či iné organizmy, ktoré pomáhajú fermentačným procesom.
Súčasne sa môžu vyskytnúť problémy so stolicou ako hnačka alebo zápcha. Ale to všetko je možné dať do poriadku. Alveo je veľmi dobrý začiatok. Pomáha nám myslieť viac na naše telo a na veci, ktoré môžme urobiť alebo zmeniť. Mať Alveo v jednej ruke a 25 pív v druhej pri posedení na gauči a pozeraní televízie nám však zdravotný stav zlepšiť nepomôže. Okrem užívania Alvea je nutné zmeniť aj životný štýl a naše návyky. Musíme sa hýbať, dodržiavať pitný režim, zmeniť stravu (znížiť príjem červeného mäsa, vyprážaných jedál apod). Mohli by sme takto pokračovať dlhšie. Faktom však ostáva, že Alveo je skvelý štart k zachovaniu, ba i zlepšeniu nášho zdravia.
 

Ako šport a aktívny život ovplyvňuje proces detoxifikácie?


Fyzické aktivity sú pre naše zdravie veľmi dôležité, pretože pomáhajú eliminovať veľa toxínov. Nie však iba to. Aktivity (chôdza, beh) pomáhajú odbúravať tuky a taktiež zabraňujú jeho ukladaniu. Má to aj ďalšie výhody. Ak sme fyzicky aktívni, zrýchľuje sa krvný obeh, čo znamená, že do mozgu sa dostáva viac kyslíku. Môžme povedať, že fyzická aktivita nám pomáha byť aktívnymi aj mentálne, pretože mozgové funkcie prebiehajú lepšie.
 

Má relax a schopnosť relaxovať vplyv na detoxikáciu?


Stres je faktor, ktorý pomáha produkovať toxíny. Je to základná chemická reakcia na úrovni mozgu. Niektorí ľudia nie sú schopní sa vyrovnať s už aj najmenším stresom ako je čakanie na zelenú alebo v rade na platenie v obchode. Stres pre jedného však neznamená nutne stres pre druhého. Ak neviem prekonať prekážky bežného dňa bez nervozity, aj z malej drobnosti je zrazu obrovský problém. Relax nie je iba meditácia. Je to tiež schopnosť si sadnúť a nechať veci plynúť a nebyť, aspoň na chvíľu, koncentrovaný iba na prácu. Ak vieme "vypnúť"a spomaliť, nebudeme v noci vstávať s myšlienkou, na čo všetko sme zabudli. Relax vplýva na naše fyziologické funkcie, je ako malá dovolenka. Týmto spôsobom si pripravujeme energiu na každý deň. Táto dovolenka môže byť vyjadrená rôznymi činnosťami. Môžme čítať knihu, ísť na prechádzku alebo do kina. Relaxom je tiež sex, ktorý uvoľňuje veľa hormónov a udržuje naše fyziologické funkcie v lepšej kondícii. Relax nám pomáha cítiť sa mladšie a žiť dlhšie.
 

Veľa ľudí venuje väčšinu času práci, v mnohých prípadoch práci druhej alebo učenia sa nových vecí. Čo sa môže stať, ak telo nemá čas na regeneráciu?


Každý človek je iný prípad. Vo všeobecnosti však dnešní ľudia starnú rýchlejšie a môžu zomrieť skôr. Zaťažujú svoj organizmus, mozog, orgány, svaly, prijímajú menej výživných látok, nemajú čas na relax. Môj návrh znie - myslieť na seba. Verím, dokonca som si istý, že peniaze nie sú také dôležité ako zdravie. Ako môžme zarábať peniaze, ak nás trápia choroby? Ich orgány sú preťažené, preto začínajú byť chorí - vysoký krvný tlak, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu... Ďalším ich krokom je užívanie liekov, ktoré im pomáhajú iba na určitú dobu, kým sa neobjaví iný problém. A kruh sa uzatvára. Avšak veľa ľudí si uvedomí, že sa ich život vyvíja nesprávnym smerom, až keď sa "dopracujú" k infarktu myokardu alebo rakovine. V momente, keď prestanú pracovať, začnú myslieť viac na seba. Chcú zmeniť svoj život k lepšiemu, ale začínajú zo zlého konca. Nemusíme byť chorý, ochorieť na rakovinu, dostať infarkt myokardu alebo trpieť inými zdravotnými problémami. Ak začnete myslieť na seba a svoje zdravie skôr, môžte žiť dlhšie a šťastnejšie na rovnakej finančnej úrovni.
 

Kde v organizme sa ukladajú toxíny?


Na túto otázku nie je ľahké a jednoduché nájsť odpoveď. Zhruba povedané, toxíny sa v najväčšom množstve ukladajú vo vylučovacej sústave, kde sú pripravené na eliminovanie. Ďalšími orgánmi,v ktorých sa koncentruje veľa toxínov sú pečeň (najväčšia časť našej vylučovacej sústavy) a obličky. Toxické plyny vydychujeme cez pľúca, takže sa eliminujú aj touto cestou. Všetky systémy v našom tele sa skladajú z okolo 7 triliónov buniek plus medzibunkové priestory. Tieto extra priestory tvoria spolu obrovský priestor, ktorý môže byť taktiež zanesený toxickým materiálom. Bunky produkujú chemické reakcie. Ak zvyšky reakcií nie sú dostatočne eliminované, začnú sa ukladať. Nemôžme síce povedať, že toxíny sa ukladajú vo všetkých medzibunkových priestoroch, ale nachádzajú sa vo väčšine z nich. Ich uskladňovanie prebieha v žlčníku, obličkách a pečeni. Primárne musia byť toxíny odstránené z vylučovacej sústavy a z krvi.

 

Toxiny a detoxikace organismu

detoxikace

Co jsou to toxiny?

Toxiny jsou vlivy narušující rovnováhu v našem organismu, a tím i jeho samočisticí procesy. Lze je rozdělit do několika skupin:

  • toxické látky vyskytující se v životním prostředí - chemikálie, radioaktivita, apod.
  • chemické toxiny, které se do organismu dostávají z léků, kouřením, narkomanií aj.
  • toxiny vznikající z potravin - metabolity, potravinová aditiva apod.
  • psychické toxiny – emoce, stres, úzkosti aj.
  • toxiny předávané na základě dědičnosti – zejména z těla matky na vyvíjející se plod
  • mikrobiální toxiny – viry, bakterie, infekční ložiska aj.

Co je to detoxikace?

Odstraněním toxických vlivů se do organismu vrací schopnost autoregulace, snižuje se neklid a chaos, vrací se harmonie. Odstranění škodlivých toxinů se nazývá detoxikace a vytváří logické a konkrétní spojení mezi tradiční čínskou medicínou a medicínou západní.

Jaké jsou metody detoxikace organismu?

Je nezbytné vědět, jaké jsou zdravé metody detoxikace. Některé detoxikace organismu totiž působí bolestivě, nebezpečně a hlavně neefektivně. Např. projímadla, nekvalitní výrobky z Aloe Vera, amatérsky prováděný výplach střev aj. Mezi bezpečné a účinné metody detoxikace patří profesionálně provedený výplach střev nebo výrobky pro detoxikaci organismu. Nejmodernějšími detoxikačními prostředky jsou produkty, které obsahují soubor vitamínů, minerálů a bylin.

V čem je detoxikace organismu prospěšná?

Detoxikace organismu může být přirovnána k jakési vnitřní hygieně. Stejně jako si myjeme ruce, tělo a čistíme zuby, měli bychom se věnovat i očistě vnitřního prostředí svého těla. Proto by měla být detoxikace samozřejmým, průběžným a neustálým procesem. Detoxikace je vhodná zejména v jarních měsících pro pročištění organismu po zimním období. Právě v zimě se do těla dostává velké množství škodlivých, toxických látek. Detoxikace organismu je tak běžným prostředkem, který naše tělo omladí, zbaví přebytečných látek a toxinů, které zatěžují organismus a dodává nám více energie, a tím také podpoří organismus při případném hubnutí přebytečných kil.


Jak může detoxikace organismu ovlivnit naši kondici a také hubnutí?

Hlavní důvod, proč je detoxikace organismu nezbytná je, že naše trávicí ústrojí, stejně jako u všech savců, je přizpůsobeno na konzumaci potravy v syrovém, neupraveném stavu. Aby se prodloužila trvanlivost potravin, musí se do nich přidávat konzervační látky, na které náš trávicí systém není zvyklý. Některé dokážeme zpracovat, ale některé se usazují - konkrétně v játrech, ve střevech, v mezibuněčných prostorách nebo v tukových buňkách.

Následky:

Játra

Zvýšení zátěže jater toxiny může vést ke zpomalenému metabolismu → tělo spaluje méně kalorií, hubnutí je obtížnější.

Střeva

Zanesení střev vede ke sníženému vstřebávání vitamínů a minerálů, k plynatosti, zácpám a zanášení krevního oběhu toxickými látkami.

To samo o sobě nadváhu způsobit nemusí, nicméně samotné nánosy v trávicím systému (především zbytky špatně strávené bílé mouky) mohou vážit až 10kg. Když se zbavíte alespoň 3-4 kg, určitě to bude dobrý začátek hubnutí.

Mezibuněčné prostory

Usazování toxinů a solí v mezibuněčných prostorách jde ruku v ruce s nadměrným usazováním vody v těle.

Tukové buňky

Usazování toxinů v tukových buňkách = obtížnější spalování tuku, neboť přítomnost toxinů v buňce znamená její sníženou funkčnost.

Pokud provedeme detoxikaci organismu, všech uvedených problémů se zbavíme, budeme se lépe cítit a i hubnutí půjde mnohem snadněji.

Je potřeba při detoxikaci dodržovat zásady správného stravování?

Smyslem detoxikace organismu není jen používat vitamíny a doplňky stravy, ale změnit také svůj jídelníček, začít cvičit, jednoduše změnit svůj životní styl. Jen tak může být detoxikace nejúčinnější.

Některé potraviny jsou schopny detoxikaci podpořit a toxiny na sebe navázat. Zde je výčet těch nejzákladnějších, ale jistě by se našly i další: artyčoky, avokádo, červená řepa, česnek, jablka, kiwi, mořské řasy, řeřicha, švestky, brukovitá zelenina (zelí, kapusta, špenát, květák, brokolice), vojtěška, chřest, banány, otruby.

Aby měly prostředky k detoxikaci správné účinky, je potřeba se vyhnout stravě, která organismus zatěžuje. Je potřeba omezit cukry, přesolená jídla, bílé pečivo a vepřové maso.

Je potřebná voda během detoxikace organismu?

Nedílnou součástí detoxikace je i voda, která slouží k odplavení škodlivých látek. Je velmi důležité užívat větší množství vody k jakémukoliv prostředku pro detoxikaci organismu. Vypít bychom měli alespoň 2 litry tekutin denně, nejlépe obyčejné vody, kterou mimo jiné potřebujeme také při efektivním hubnutí.

Proč se mnoha lidem nedaří zhubnout?

Ani dostatek vůle a vytrvalosti nemusí vést k efektivnímu hubnutí. Proč tomu tak je? Důvodem je, že se většinou nezaměřujeme na další důležité kroky, které je potřeba udělat: detoxikaci organismu, srovnání metabolismu, zmírnění kyselosti v těle, dovyživení organismu.

Získejte více informací, jak probíhá správná detoxikace organismu, a jak tím nastartovat nejen správné hubnutí, ale i zdravý životní styl za podpory osobního poradce. Informujte se o sestavení osobního, individuálního plánu.