Žlčníková kúra
Žlčník je malý orgán hruškovitého tvaru, ktorý leží za pečeňou hneď pod rebrami napravo. Žlč, ktorú pečeň produkuje, sa v ňom zachytáva a ďalej putuje do dvanástnika, kde sa zúčastňuje na črevnom trávení.
Tibetskí liečitelia sa domnievali, že existujú iba tri príčiny chorôb – z vetra, zo žlče a z hlienu. A problémy s pečeňou, jej nedostatočnou funkciou, sa odrážajú práve na tomto orgáne v stave ním zachytenej žlče – najviac však v podobe žlčových kameňov.
Pokiaľ ste si urobili pečeňovú očistu (Pečeňová očista I. - glauberovou soľou…) , nepochybujeme o tom, že aj pomerne zdraví jedinci si našli v stolici niečo, čo tvarom pripomínalo žlčové kamene. Iste vás bude zaujímať, aké je vlastne ich zloženie a čo zapríčiňuje ich vznik.
CHOLESTEROLOVÉ KAMENE
Pripomínajú tvarom a veľkosťou hrášok až slivku bielej až svetložltej farby. Sú mäkké, ľahké a držia sa na hladine. Príčina: vysoká hladina cholesterolu v žlči, pokles žlčových kyselín a stagnácia žlče.
Čo môžeme urobiť:
Aby sa nám v budúcnosti kamene tohto druhu nevytvárali musíme podporiť tvorbu žlčových kyselín, ktorá klesá práve pri poruche schopnosti pečene ich produkovať.
Z byliniek sa odporúčajú najmä zmesi z vňate jablčníka, listov mäty piepornej, listov vachty, vňate čakanky, kvetu nechtíka, vňate zemežlče a koreňa púpavy. Drogy, ktoré máte poruke, zmiešajte v rovnakom pomere. Jednu polievkovú lyžicu bylinnej zmesi zalejte litrom vriacej vody a nechajte 15 minút odstáť. Scedené pite po dúškoch po jedle.
Do stravy zaraďte:
CHOLESTEROLOV0-PIGMENTOVÉ, VÁPENATÉ KAMENE
Majú tvar nepravidelných mnohohranov s veľkosťou od špendlíkovej hlavičky až po veľký hrášok, s farbou od belavej, šedej až po zelenú či šedohnedú. Vyskytujú sa najčastejšie a k ich tvorbe prispieva najmä zápal žlčníka a žlčovodov, prípadne sa tvoria ako dôsledok zlého zloženia tepelne spracovávanej stravy.
Pre zápalové ochorenia pečene a žlčníka sa odporúčajú najmä vňať rebríčka obyčajného, koreň horca, vňať paliny, vňať repíka a najmä silybum mariánske (pestrec mariánsky), ktoré je vhodné aj pri detoxikácii pečene od rôznych toxických záťaží. Z byliniek, ktoré použijeme ako zmes alebo z konkrétnej drogy, ktorú máte poruke si urobte zápar z jedného litra vriacej vody na jednu polievkovú lyžicu drogy a nechajte 15 minút vylúhovať. Pite teplé po jedle, v prípade akútneho ochorenia trikrát denne. Pokiaľ navyše trpíte zápchou, pridajte do zmesi kôru krušiny (1-2 čajové lyžičky na liter vody).
Vynechajte zo stravy čerstvé ale aj kyslé mlieko, alkohol či alkoholické koncentráty, sýtené nápoje a dráždivé potraviny a najmä vyprážané jedlá. Šťava z reďkvi čiernej proti zápalových ochoreniam pečene a žlčníka. Reďkev odšťavíme na odšťavovači a pred požitím ju najskôr necháme odstáť v chladničke, aby stratila štipľavú chuť. Je vhodné pomiešať ju s odvarom z ľanového semena. Užívame ju trikrát denne 30-50ml po jedle počas 4-5 dní. S dvojdňovými prestávkami užívame šťavu podľa potreby aj niekoľko týždňov.
PIGMENTOVO-VÁPENATÉ KAMENE
Majú čiernozelenú farbu rôzneho tvaru a sú krehké. Niekedy pripomínajú drobiace sa šedohnedé chumáčiky. Sú zložené z bielkovinového základu, žlčových pigmentov a vápnika. Príčinou vzniku je najčastejšie zlá funkcia čriev (zápcha, porušená črevná sliznica apod.), ktoré krvnou cestou vracajú cudzorodé častice späť do pečene a žlčových ciest.
Čo môžeme urobiť:
Ak sa chceme nadobro zbaviť kameňov tohto druhu, okrem posilnenia funkcie pečene a žlčníka, musíme dbať na pravidelnú očistu čreva, najlepšie klystírmi.
Bylinky:
Na očistu žlčových ciest a zároveň čreva nám pomôžu benedikt lekársky, jablčník, kôra krušiny, rebríček, fialka trojfarebná v rovnakých pomeroch. Odvar – 1polievkovú lyžicu zmesi na liter vriacej vody, užívame 2x denne po 2,5 dl.
VŠEOBECNÉ RADY
Diéta:
Pri problémoch so žlčníkom sa odporúča pôst, nízkotučná diéta s vylúčením živočíšnych tukov a s množstvom zeleniny. Potrebný je zvýšený prísun vitamínu C, najlepšie v čerstvej citrónovej šťave.
Aromaterapia:
Protikŕčové účinky zmiešajme so žlčotvornými vo forme mandarínkovej a koriandrovej silice v pomere 1:1. Najlepšie je nakvapkať do arómovej lampy po tri kvapky z každej silice. Na jemné masáže pečene a žlčníka sa odporúča do jednej lyžice olivového oleja nakvapkať tiež po tri kvapky z každej silice.
Upozornenie:
Ak ste sa doteraz neodhodlali urobiť si črevnú a pečeňovú očistu, vyššie spomínané čaje a rady vám pomôžu iba zmierniť príznaky alebo veľmi pomaly a zdĺhavo dosiahnuť úľavu od chronických obtiaží. Pri podozrení na veľké žlčníkové kamene však ihneď vyhľadajte lekársku pomoc – naše rady sú vhodné najmä pri prevencii a očiste - a nie pre liečenie už vzniknutých zdravotných problémov!
EXTRA TIP
Chrenová kúra na očistu žlčníka a žlčových ciest Chren dôkladne očistíme, postrúhame a pretlačíme cez utierku alebo odšťavíme. Každé ráno nalačno pijeme 1 a štvrť decilitra šťavy, ktorú kvôli chuti môžeme zmiešať s inou najlepšie zeleninovou šťavou. Kúra je účinná pri dĺžke trvania aspoň 3 týždne.
Obličková kúra
Obličky a močový mechúr sú najviac stresované v zime. Január a február sú preto najvhodnejšie mesiace k ich očiste.
Obličky filtrujú z krvi vodu, do ktorej prepúšťajú odpadové produkty látkovej premeny a riadia hospodárstvo s minerálmi. Močový mechúr plní funkciu rezervoáru pre vylúčený moč. Obličky disponujú dvojitým druhom energie. Prvý je dedičný, získaný pri narodení dieťaťa. Táto životodarná energia (čchi) určuje vrodenú konštitúciu a silu osobnosti.
Ďalší druh energie je výťažkom, esencií prijímanou z potravy a obličkám ju prináša krv. Obličky energeticky plnia pečeň, močový mechúr a potom žlčník. Činnosť obličiek s postupujúcim vekom slabne. Obličky väčšinou nebolia, ale ich nedostatočná činnosť spôsobuje celý rad zdravotných problémov.
Na dobrej funkcii obličiek sú závislé aj iné orgány– napr. lymfa, ďalej obličky prispievajú k zaisteniu rovnováhy pH v krvi. Vylučujú splodiny látkovej výmeny (soli) a riadia objem tekutín (po väčšom alkoholovom opojení si narušíme vodné a minerálové hospodárstvo na 1 mesiac!).
Stav obličiek sa odráža na koreni jazyka, na tvári je miesto obličiek na čele a pod očami. V ústnej dutine sú obličky a močový mechúr prepojené s jednotkou a dvojkou. Zo zmyslových orgánov patria pod ľadviny uši.
Súviasiace orgány okruhu obličiek:
Močový mechúr, močová trubica, obličková panvička, vaječníky, vajcovody, maternica, prostata, vlasová a fúzová cibuľka, zuby, podkožie, miecha, čelová kosť, kostičky stredného ucha, kosti, kĺby, štítna žľaza, ušný boltec.
Príznaky poruchy tohto okruhu:
Sucho v nose, šumenie a pískanie v ušiach, zástava močenia, časté močenie v noci, gynekologický výtok, opuchy členkov a tváre, poruchy menštruácie, bolestivá menštruácia, impotencia, predčasná ejakulácia, časté angíny, poruchy sluchu, zápaly nervov – medzirebrového, sedacieho, bolesti triesel, slabé, lámavé kosti, nízka koncentrácia – zlá schopnosť zapamätať si, malé tenké uši, kývanie zubov, odhaľovanie krčkov, pleseň medzi 4. prstom na nohe a malíčkom, bolesti kolien, problémy v podkolení, kožné zmeny pozdĺž meridiánu.
Obličkový okruh je v našej civilizácii jedným z najzaťaženejších orgánov ložiskami. Stretneme sa v nich s hlienom z nadbytku mliečnych výrobkov, s purínmi z mäsa i solami z kyseliny močovej. Ložiská z obličiek dráždia ostatnú časť močového mechúra, bývajú aj príčinou bolestí okolo pupka.
Obličky ovládajú aj pohlavné ústrojenstvo. U mužov sa nikdy nemôže objaviť adenóm prostaty, u žien myóm v maternici, pokiaľ neexistuje ložisko v materskom orgáne – obličkách. Tiež ovládajú všetky kĺby, obzvlášť kolená a preto detoxikácia kĺbov znamená predovšetkým vyčistiť obličky od ložísk a voľných toxínov.
Ďalším dôležitým orgánom pod kontrolou obličiek sú kosti – osteoporóza a iné potiaže kostí majú svoj pôvod v obličkách. Padanie vlasov je rovnako ako osteoporóza vyvolané autoimunitnou reakciou organizmu (sám seba ničí), ale pôvod je v obličkovej záťaži.
Z oblasti psychiky obličky najviac poškodzuje úzkosť. Vplyv stresu a úzkosti je ale obojsmerný. Oslabené obličky samy prispievajú k vzniku úzkostných stavov a následný stres a úzkosť sú naopak veľmi škodlivým momentom pre činnosť obličiek.
Obličky ovládajú protiplesňovú imunitu, ktorej centrum sa nachádza v časti mozgu s názvom corpus striatum. Výskytom nadmerného stresu dochádza k poškodeniu striata, k vytvoreniu ložiska, ktoré potom dráždi nervové tkanivo a vytvára úzkosť, aj keď prvotné ložisko zaniklo. Preto je pri vyčistení obličiek veľmi potrebná aj detoxikácia mozgu.
OBLIČKY POŠKODZUJE:
· Chlad
· chybný pitný pitný režim
· strach a úzkosť
· zlé dýchanie
· soľ, cukor, chemikálie, korenie
· alkohol, nadmiera tekutín
· väčšie množstvo ovocia
· nadmerné množstvo soli
· sladkosti, drogy, káva
· striedavé teplo sauny
· zelený čaj, bylinný ľadvinový čaj
· praslička, vres, brezové lístie, zlatobyľ
· petržlen, pšenica, špalda
· morská soľ v kúpeli
V mesiacoch január a február sú podľa tradičnej čínskej medicíny v aktivite obličky a močové cesty. V tomto čase sa skryté záťaže okruhu obličiek zväčša ozývajú prostredníctvom svojich kľúčových orgánov. Je to aj vhodný čas na och dôkladnú očistu.
V detoxikačných centrách sa na preventívnu očistu ponúka kombinácia cielených preparátov, kktoré majú synergický efekt.
A.príklad preventívnej detoxikácie:
1.dávka: Deuron. UrinoHelp, UrinoDren
2.dávka: Biosalz, Yeast mix, GynoDren (ženy), ProstaHelp (muži).
B.pri problémoch s okruhom obličiek využívame najmä tieto preparáty:
Deuron, UrinoHelp, UrinoDren, No Degen, Angin, Streson, No Bacter, Vegeton, Vertebra, JointHelp, Biosalz, ArtiDren, NeuroDren, GynoDren, Regular, Yeast mix, Candid, Fluorex, MenoHelp a ďalšie podľa výsledkov EAV merania.
Priebeh dráhy obličiek: začína malíčkom nohy a postupuje šikmo stredom možnej klenby, okolo vnútorného kotníka smerom hore vnútornou stranou lýtka, cez zákolenie a stehná, postupuje chrbticou, spája sa s obličkami a potom aj s močovým mechúrom. Jej priama dráha vystupuje z obličiek hore, preniká do pečene a do bránice, pokračuje do pľúc, postupuje pozdĺž hrdla a zviera koreň jazyka. Jej ďalšia vetva vychádza z pľúc, spojnicou vedie do srdca a zhromažďuje sa v strede hrude.
Priebeh dráhy močového mechúra: najdlhšia a veľmi komplikovaná dráha, začína u vnútorného kútika oka, stúpa hore cez čelo na temeno, kde sú taktiež odbočky, vedúce do ucha a do mozgu. Odtiaľ sa spúšťa dolu, na šijovom svale sa vetví do dvoch ramien. Vnútorné rameno približne kopíruje chrbticu až ku krížovej kosti. V oblasti pásu sa spája s obličkami a močovým mechúrom. Od pásu pokračuje ďalšia vetva ku kostrči cez sedací sval sa norí na zadnú stranu stehna a jeho stredom klesá až do jamky za kolenom. Vonkajšie rameno pokračuje od šije cez vnútorný okraj lopatky až na kríže, ďalej postupuje cez sedací sval okolo čelního kĺbu až do jamky za kolenom. Tu sa obe ramená spájajú a vedú stredom zadnej strany lýtka a bočnou stranou okolo kotníka až na vonkajšej strany päty, po vonkajšej strane chodidla nechtu k malíčku, kde končí.
Detoxikačné reakcie pri očiste: bolesti a zmeny kdekoľvek v priebehu dráhy, najmä však tlak a bolesti v oblasti obličiek, bolesti a zdurenie mandlí, bolesti kĺbov a kostí, gynekologický výtok, nechutenstvo, časté močenie, bolesti zubov, bolesti uší, kožné zmeny na čele, pocity chladu v končatinách, bolesti v oblasti chrbtice.
Podpora očistných reakcií okruhu ľadvín a močového mechúra:
· teplý kúpeľ v odvare: 25 g chaluha bublinatá, 25 g badyán, 50 g kontryhel, 50 g dubová kôra, 25 g rozmarín
· pitie ľadvinového čaju napr. Chanca Piedra, Riňosan
· olejové masáže
· brusnicové produkty
· vylúčenie červeného mäsa, sladkých nápojov
· výrazné obmedzenie soli
· kožné plesne likviduje kúpeľ v octovej vode
· pitie borievkovej šťavy, čaj z borievok, borievkové produkty
· protireumatický čaj: rovnaký diel túžobníka, lipového kvetu, vnati prasličky, vnati materinej dúšky, piť najlepšie 4krát denne nálevu
· kúpeľ nôh v odvare zo senných kvetov (prasličky)
· byliny: zlatobyľ obyčajná, žihľava dvojdomá, petržlen záhradný, lipa malolistá, ihlica tŕnistá, vres obyčajný, zemedym lekársky, pastierska kapsička, žerucha, medovka lekárska, breza bielokôrá
· obličkový čaj pána Janču: zlatobyľ, praslička, stavikrv pieprný a stavikrv vtáčírdesno vtáčie (truskavec) a rdesno blšník 3:1:1:1
· konzumácia tekvicových semiačok
· povzbudenie energie ľadvín: v stoji mierne rozkročenom trieť dlane o seba, trieť všetky prsty, pri nádychu položiť teplé ruky na ľadviny, výdych s roztiahnutými rukami, opakovať 3krát.
Obličky sú podľa TČM materským orgánom pre močové cesty, kosti, kĺby, vlasy a tiež ženské a mužské pohlavné orgány vrátane prostaty. Skryté zaťaženie obličiek sa najčastejšie prejavuje poruchou činnosti alebo zdravotnými problémami v týchto orgánoch
Obličky sú najčastejšie zaťaženým orgánom infekčnými ložiskami. Ložiská v obličkách vytvárajú takmer akékoľvek potraviny, takže sa v nich stretávame s hlienom z nadbytku múky, mlieka a mliečnych výrobkov, z purínov z mäsa, oxalátov, soľami kyseliny močovej a ďalšími biogénnymi soľami vrátane kuchynskej soli. Všetky tieto látky dávajú zelenú vzniku infekčných ložísk v obličkách, ktoré sa potom ďalej šíria do podriadených orgánov. Adenóm prostaty či zápal vaječníkov sa nikdy nemôže vytvoriť, pokiaľ nie sú v nich vytvorené infekčné ložiská. A ložisko v podriadených orgánoch sa nikdy nevytvorí, ak neexistuje v materskom orgáne – obličkách.
Toxické zaťaženie obličiek toxínmi zo životného prostredia či vnútornými toxínmi vrátane metabolitov a tiež infekčnými ložiskami však ešte neznamená ich ochorenie. Je preto potrebné rozlišovať zhoršenie funkcie vplyvom toxínov od vlastnej choroby, teda zápalu. Nakoľko sú obličky životne dôležitým orgánom pre telo, posúvajú symptómy svojho zaťaženia do nižších poschodí močového traktu – močovej trubice a mechúra. Z tohto dôvodu pri očiste obličiek vždy zároveň detoxikujme aj močovody a mechúr. Ak sú však naše obličky zaťažené stresom alebo inými emocionálnymi blokmi – môže to ich očistu značne skomplikovať. Preto pri ich dôkladnej očiste musíme myslieť aj na tento faktor, najmä ak sa aj po očistných kúrach stav obličiek a močových ciest a ich toxické zaťaženie nezmení.
OBLIČKY A KĹBY, KOSTI, CHRBTICA
Obličky ovládajú tiež všetky kĺby, predovšetkým však kolená. Pri poškodení činnosti obličiek sa hromadia soli v kĺboch, následne dochádza k vzniku ložísk. Ložiská v kĺboch sú problematická záležitosť, ktorá vyžaduje dôkladnú očistu kĺbového ústrojenstva od infekčných ložísk a tiež nánosov biogénnych solí.
Ďalším orgánom pod kontrolou obličiek sú kosti – kostná dreň a vlastné tkanivo kostí. Osteoporóza a iné problémy kostí teda opäť súvisia s ložiskom v obličkách. Tie rovnakým spôsobom ovplyvňujú aj chrbticu ako celok. Významným miestom pre vplyv obličiek v rámci chrbtice je prechod medzi hrudnou a bedrovou oblasťou a tiež sakroilikálny kĺb a kostrč. Preto pri zdravotných problémoch s pohybovým aparátom a chrbticou a ich riešením, musíme myslieť aj na vplv obličiek a pri očistných kúrach zameraných na kosti, kĺby, pohybové ústrojenstvo nesmieme zabudnúť ani na dôkladnú očistu tohto príčinného orgánu.
OBLIČKY A ISCHIAS
Vplyv obličiek zasahuje aj do nervového systému. Veľmi často trpí existenciou ložiska v obličkách sedací nerv. Často sa stretávame s jeho dráždením a zápalmi, tzv. ischias, ktorý prebieha po zadnej strane stehna až do prstov nohy, alebo tzv. lampasom cez bedrový kĺb, koleno, členok až do palca dolnej končatiny. Obličky podľa TČM - tradičnej čínskej medicíny ovládajú z nervového ústrojenstva najmä miechu. Zaťaženie miechy a miechového nervstva sa môže prejavovať veľmi rôzne, cez bolesti chrbtice, dráždenie či kŕče vnútorných orgánov bez zjavnej príčiny, problémy s inerváciou svalov - až po sklerózuu multiplex. Tieto problémy sa však budú neustále vracať napriek klasickej liečbe vtedy, ak nevyriešime očistou od infekčných ložísk obličky a tiež celkovo a dôkladne nervový systém ako taký.
OBLIČKY A VLASY
Vo vlasoch, ako je známe, sa toxíny usadzujú vo zvýšenej miere. Pokiaľ ložisko vo vlasových korienkoch vyvolá napríklad autoimunitnú reakciu, stretneme sa s masívnym vypadávaním vlasov. Na vlasový korienok má však vplyv aj hormonálna oblasť, predovšetkým hypofýza. Obličky však rozhodujú najmä o kvalite vlasov, ku ktorej ale v nemalej miere prispieva imunitný systém, hormonálny systém a minerálové a vitamínové hospodárstvo. Pri problémoch s vypadávaním vlasov preto musíme komplexne riešiť dôkladnou očistou všetky spomínané orgány a systémy, vrátane obličiek.
OBLIČKY, ÚZKOSŤ A STRES
Z emocionálneho hľadiska sú obličky zodpovedné za úzkosť – v podobe ťažko definovateľnej úzkosti alebo úzkosti prechádzajúcej do fóbie v podobe nutkavých myšlienok. Ide o úzkosť líšiacu sa od úzkosti spôsobovanej inými orgánmi (úzkosť spojená so starosťami – okruh sleziny, úzkosť spojená so strachom zo smrti či o najbližších – srdce).
Pri očiste obličiek myslíme aj na to, že vplyv úzkosti a stresu je obojsmerný. Obličky samy prispievajú k objaveniu sa úzkostných symptómov a naopak úzkosť a stres sú značne škodlivým faktorom pre ich činnosť. Stresom sa zahusťuje hlien dostávajúci sa do obličiek a prispieva tak významnou mierou k tvorbe ložísk. Preto ak chceme obličky dôkladne detoxikovať, v každom prípade musíme odstrániť aj stresujúce faktory a skryté emočné bloky, ktoré môžu v značnej miere ich detoxikáciu skomplikovať alebo aj znemožniť.
SÚVISIACE ORGÁNY TOHTO OKRUHU:
Obličky, močový mechúr, močová trubica, kĺby, kosti, zuby, maternica, miecha, prostata, štítna žľaza, vaječníky, vlasy (vlasové folikuly)
SYMPTÓMY ZAŤAŽENIA TOHTO OKRUHU
Sucho v nose, šumenie v ušiach, sny o vode, lodiach, utopených, sny o strachu, poruchy močenie, časté močenie v noci, gynekologický výtok, polúcia, vodnaté opuchy tváre ráno, opuchy členkov, tmavý až fialový jazyk, poruchy menštruácie, predčasná ejakulácia, impotencia, bolestivá menštruácia, spontánne potraty, poruchy sluchu, zápaly nervov – medzirebrových, sedacieho, bolesti v trieslach, bolesti v bedrách, spomalené pohyby, zábudlivosť, slabé a lámavé kosti, hýbanie zubov, odhaľovanie krčkov, neskoré vyrastanie zubov, pleseň medzi 4. prstom a malíčkom, úbytok svalov v dolných končatinách, problémy v podkolení, pískanie v uchu.
Obličky sú orgánom neustále čistiacim organizmus od väčšiny nežiaducich produktov a cudzorodých látok vychytávaných imunitným systémom. Preto je udržiavanie obličiek v dobrej funkcii zásadným počinom detoxikácie.
Udržať však obličky bez infekčných ložísk je však systematická a vytrvalá práca. Zrealizovať očistu obličiek sa dá predovšetkým liečivými bylinami a bylinnými tabletami. Zaistiť dietologicky, aby boli obličky v poriadku, je veľmi náročné, pretože prebytok zahlieňujúcich potravín spôsobuje neustále vytváranie hlienových zátok v obličkách, v ktorých sa usadzujú mikroorganizmy.
Močové ústrojenstvo sa skladá z pravej a ľavej obličky, obličkovej panvičky, močovodu, močového mechúra a močovej trubice. Hlavnou funkciou obličiek je filtrovanie z krvi odpadové látky a ich vylučovanie z organizmu. Okrem toho majú aj funkciu hormonálnu. Čínska medicína do nich lokalizuje vrodenú energiu čchi, ktorú človek dedí a disponuje ňou celý život. Úbytky tejto energie sa prejavujú ako na funkcii močového, tak na funkcii pohlavného ústrojenstva a tiež aj na celkovej energetickej výbave organizmu. Močové ústrojenstvo je veľmi citlivé na stres, preto ak sú tieto orgány stresované, pocítime to najmä na funkcii spomínaných systémov a na úbytku celkovej energie.
PROSTRIEDKY DETOXIKAČNEJ MEDICÍNY MUDr. JONÁŠA
Z hľadiska detoxikačnej medicíny podľa MUDr. Josefa Jonáša je dôkladná očista spomínaných orgánov zohľadnená v preventívnom v detoxikačnom balíčku ZIMA-čas očisty obličiek pre mužov a ZIMA- čas očisty obličiek pre ženy
V balíčku sú zahrnuté zásadné preparáty, ktoré celkovo čistia močové ústrojenstvo a pohlavné orgány od infekčných ložísk, spôsobujúcich ich zaťaženie. Urinohelp detoxikuje hlavný riadiaci orgán – obličky. Urinodren je zameraný na očistu ostatného močového ústrojenstva. Deuron zasa zasahuje riešenie špecifických toxínov najčastejšie zaťažujúcich obličky a močový trakt. Posledným doplnkom je preparát očisťujúci pohlavné orgány – buď Gynodren alebo Prosta help. Očistu môžeme okrem balíčka doplniť špeciálnymi preparátmi riešiacimi zaťaženie obličiek biogénnymi soľami (Joalis Biosalz ), lepkom (Gli-glu) a ostatnými metabolitmi (Joalis Metabex ) , ako sme spomínali v prvej časti o vplyve obličiek na celkový stav organizmu.
Spomínané preparáty sú vhodné pre preventívne riešenie a očistu močopohlavných ciest. Avšak pri opakujúcich sa problémoch so zápalmi či iných ťažkostiach pri močení sa odporúča použiť najprv cielený detoxikačný balíček s názvom MOČOVÉ CESTY
PROSTRIEDKY DETOXIKAČNEJ MEDICÍNY PRE DETI
Pre deti sa na detoxikáciu močových ciest odporúča rada Joalis BAMBI – konkrétne Joalis Bambi ENUREX , ktorý pomáha aj pri problémoch s pomočovaním. V každom prípade je vhodné preparát kombinovať s Joalis Bambi IMUN , ktorý stimuluje imunitné pochody u detí.
Uvedené detoxikačné kúry je vhodné doplniť o pitie bylinných čajov na podporu činnosti obličiek, močopudných čajov, ale aj o bylinné a iné doplnkové kúry na očistu močových ciest. Týmto kúram sa budeme venovať v inom súvisiacom článku (pozri dole)
VHODNÝ ČAS NA OČISTU OBLIČIEK A MOČOVÝCH CIEST:
Podľa ročných období: najvhodnejší čas je v mesiacoch január a február, v čase ich najväčšej aktivity
Podľa lunárneho kalendára: pre zmäkčovanie, odstraňovanie nánosov a usadenín – v dňoch, kedy organizmus dobre vstrebáva živiny a vodu – v 2. a 3. lunárnej fáze
Všeobecne priaznivé dni pre vyplavovanie uvoľnených toxínov a nánosov metabolitov: 2. a 4. lunárna fáza, kedy sa organizmus rozširuje.
Podľa astrologického vplyvu v rámci lunárneho kalendára: dni Váh a pre pohlavné orgány dni Škorpióna v 2. a 4. lunárnej fáze alebo pri ubúdajúcom Mesiaci.
NAJVHODNEJŠIE DNI NA REGENERÁCIU A POSILNENIE:
Špeciálne dni Váh a dni Škorpióna v 1. a 3. lunárnej fáze, alebo pri pribúdajúcom Mesiaci
Všeobecne 1. a 3. lunárna fáza, kedy sa dobre vstrebávajú živiny
Mesiace Január a február, kedy sú orgány okruhu obličiek v aktivite podľa ročných období
Pečeňová kúra
V detoxikačnej praxi podľa MUDr. Josefa Jonáša je nasledujúca pečeňová očista ako doplnok k detoxikácii úplnou samozrejmosťou. Dajú sa s ňou dosahovať výrazné úspechy v očiste žlčovodov a tiež čreva od násov toxínov, metabolitov a a kameňov.
Pečeň je dôležitý orgán pre detoxikáciu organizmu. Akékoľvek toxíny, ktoré zhoršujú činnosť pečene, majú negatívny vplyv na celkové zdravie. Pečeň má i tráviacu funkciu. Denne produkuje okolo 1-1,5 litra žlče. Žlč je zložitý roztok, ktorý obsahuje hlavne žlčové kyseliny a cholesterol. Keď sa žlč príliš zahustí, vznikajú mazľavé zátky až kamienky rôzneho zloženia. Tieto nánosy zabraňujú nielen správnemu tráveniu, ale aj detoxikačnej funkcie pečene. Vo vnútri sa môžu skrývať rôzne mikroorganizmy napr. salmonely, stafylokoky, streptokoky apod. Tieto nánosy zároveň bránia správnemu metabolizmu cholesterolu. Z toho vyplýva, že pre správnu funkciu organizmu je potrebné žlčovody čistiť. Pred pečeňovou očistou doporučujeme absolvovať črevnú očistu hydrocolonom alebo klystírmi (nie je podmienkou) a obličkovú, ľadvinovú očistu. Pri pečeňovej očiste uvidíte, ako sa telo zbavuje mazľavej cholesterolovej hmoty, rôznych kamienkov a črevných koprolitov. Očistu je vhodné v prvom roku opakovať 4-7x, vďalšom roku 4x, v treťom 3x a každý ďalší rok aspoň raz.
Ingrediencie:
• Glauberova horká soľ (síran sodný - natrium sulfuricum) alebo Horká soľ - Magnesium sulfuricum (síran horečnatý) – 4 polievkové lyžice (približná dávka asi 50g) • Olivový olej 200ml • Čerstvá šťava z ružového grapefruitu – 1 veľký alebo 2 malé na 200ml šťavy • Slamka na pitie
Pre pečeňovú kúru zvoľte sobotu, aby ste v nedeľu mohli odpočívať.
ŠTVRTOK
Deň pred kúrou prerušte očistu obličiek, pokiaľ ju práve robíte. Nejedzte mastné jedlá, iba varené cereálie, ovocie, chlieb a med (žiadne mlieko ani maslo). Zemiaky a zeleninu varte iba vo vode. Vytvorí sa tak väčší tlak v pečeni, ktorého pôsobením dôjde k vytlačeniu väčšieho množstva žlčových kamienkov.
PIATOK
Do 14. hod. pite iba jablkovú šťavu v akomkoľvek množstve, no aspoň jeden liter. Dobré je použiť šťavu z čerstvých jabĺk. Medzi 14,00 a 18,00 nič nejedzte, ani nepite. Pokiaľ to porušíte, budete sa cítiť zle. Pripravte si roztok horkej soli. Rozmiešajte 4 lyžice v 0,6l vody. Jedna dávka predstavuje 1,5 dcl. Roztok uchovajte v chladničke.
18:00
Vypite 1. dávku horkej soli (150ml). Pre zlepšenie chuti môžete pridať 1/8 lyžičky rozdrveného vitamínu C. Soľ môžete zapiť čistou vodou. Vyberte z chladničky olivový olej a grapefruit, aby sa oteplili. Medzi 18,00 a 20,00 hod nič nejedzte a nepite!
20:00
Vypite 2.dávku soli. Od 14.00 ste nejedli, ale napriek tomu nebudete cítiť hlad. Časové rozvrhnutie kúry by ste mali dodržiavať s maximálnou odchýlkou 10 minút. Medzi 20,00 a 21,45 nič nejedzte a nepite!
21:45
Do väčšej nádoby vlejte olivový olej (200ml). Do inej nádoby vytlačte grapefruit a dužinu odstráňte. Mali by ste získať aspoň 200ml šťavy. Šťavu prilejte do olivového oleja, uzavrite viečkom a poriadne zatrepte. Môžete tiež najprv vypiť olivový olej a potom šťavu. Teraz navštívte toaletu (raz alebo viackrát, aj keby ste mali zmeškať dávku o 22.00 hod). Dbajte však na to, aby ste sa oneskorili maximálne o 15.min. Pripravte si termofľašu alebo elektrický vankúš.
22:00
Vypite pripravený nápoj z olivového oleja a grapefruitovej šťavy. Pite ho cez slamku, uľahčí vám to preglgávanie. Pokiaľ je to možné, pri pití stojte. Dávku vypite do 5 minút.
Ihneď si ľahnite. Pokiaľ si neľahnete, mohli by ste narušiť celú čistiacu kúru. Čím skôr si ľahnete, tým viac kamienkov opustí vaše telo. Ľahnite si na chrbát s hlavou mierne zdvihnutou na vankúši. Pod pravé rebro na oblasť pečene si dajte elektrický vankúš. Snažte sa predstaviť si, čo sa deje vo vašej pečeni. Najmenej 20 min. ostaňte v absolútnom kľude. Ucítite, ako sa v žlčovode posúvajú kamienky. Vďaka horkej soli vám to nebude spôsobovať bolesť.
SOBOTA RÁNO
Nevstávajte skôr ako o 6. hodine.
O 7. hodine vypite 3. dávku horkej soli. Pokiaľ je vám nevoľno, s týmto pitím počkajte. Môžete si ľahnúť späť do postele. Dávku nepite pred 6:00 hod.
O 9. hodine vypite 4 (poslednú) dávku horkej soli. A môžete sa vrátiť do postele alebo už môžete byť vo zvislej polohe. Už od piatku doporučujeme zvýšiť osobnú hygienu – mazať si oblasť konečníka čistou vazelínou (žlčové kamienky môžu pôsobiť na kožu agresívne). O ďalšie dve hodiny neskôr sa môžete najesť. Začnite ovocnou šťavou. O pol hodiny môžete jesť ovocie a o ďalšiu hodinu môžete zjesť bežné (aj keď ľahšie) jedlo. Večer by ste sa už mali cítiť zdravý.
Ráno počítajte s hnačkou. V stolici sú zelené kamienky, ktoré potvrdzujú, že sa nejedná iba o zvyšky jedla. Stolica väčšinou klesne na dno, ale kamienky plávajú na povrchu, pretože obsahujú cholesterol. Prvá kúra vám môže pomôcť na niekoľko dní, ale ako sa budú zostávajúce kamienky posúvať dopredu, symptómy vašich problémov sa môžu vrátiť späť. Pečeňovú kúru zopakujte po 6. týždňoch. Nikdy ju však nerobte počas choroby. Niekedy sú žlčovody plné kryštálikov cholesterolu, ktoré sa nesformovali do kamienkov. Vyzerajú ako smeti plávajúce na hladine vodu v záchodovej mise. Majú hnedé sfarbenie a ich odstránenie je rovnako dôležité ako zbavenie sa kameňov. Po pečeňovej kúre sa môžete 1 alebo 2 dni cítiť chorý, ale väčšinou je to v prípadoch, keď bola zanedbaná obličková kúra.
Lymfatická kúra
Potrebujeme: Glauberovu soľ (zoženieme ju v lekárni), 900 ml grepovej šťavy, 200 ml pomarančovej šťavy, 200 ml šťavy z citrónu a 2 litre vody (dávka na jeden deň), ktorú sme predtým nechali v mrazničke zamraziť a znova ju rozmrazili alebo pripravenej protiovej vody.
Ako na to: Ráno rozpustíme polievkovú lyžicu Glauberovej soli v 100 ml pripravenej vody a roztok pomaly vypijeme. Potom sa na štvrť hodinu ponoríme do kúpeľa s 38 stupňovou teplotou. Po kúpeli by sme sa mali začať silne potiť, čo je veľmi dôležité. Každých 30 minút vypime 100ml pripravenej šťavy. V teple zostaňme dovtedy, kým prebieha potný proces. Každých 30 minút vypijeme 100 ml pripravenej zmesi šťavy. Túto procedúru opakujeme tri dni po sebe. Šťavu si pripravujme každý deň vždy čerstvú.
OBKLADY PRI ZDURENINÁCH
Pri zatvrdnutí lymfatických uzlín, orgánov, ciev a kapilár môžeme povzbudiť obeh lymfy prikladaním obkladov na postihnuté miesto.
Potrebujeme: čerstvý zázvorový koreň alebo mletý zázvor, kapustové alebo kelové listy (môžeme namiesto nich použiť zemiaky)
Ako na to: Koreň zázvoru nastrúhame najemno a zmiešame s trochou vody a pár kvapkami olivového oleja. Ak nemáme čerstvý zázvor, použijeme mletý, ktorý vymiešame s vodou a olejom na kašu a vo vodnom kúpeli zohrejeme. Horúcu kašu natrieme na pripravené ľanové plátno a natretou stranou priložíme na opuchlinu či zdureninu. Dáme pozor, aby obklad nebol až príliš horúci – mohli by sme spôsobiť popáleninu. Necháme pôsobiť 5 – 10 minút a potom miesto opláchneme. Následne potom na miesto priložíme obklad z kelových či kapustových listov, ktoré predtým vyvaľkáme, prípadne z nastrúhaného zemiaku a necháme pôsobiť 20 minút. Pri chronických zdureninách sa obklady prikladajú tak dlho, pokiaľ sa stav nezlepší.
NÁPLASŤ NA LYMFATICKÉ UZLINY
Potrebujeme: 3-4 g prášku zo semien gréckej senovky, ocot
Ako na to: Z prášku a trochy vody uvaríme kašu. Po vychladnutí do nej kvapneme niekoľko kvapiek octu, ktorý zvyšuje účinnosť. Kašou natrieme zdurené miesto a obviažeme.
ZÁZVOROVÉ VÍNO sv. HILDEGARDY
Podľa sv. Hildegardy zlepšuje krvný i lymfatický obeh a pomáha pri nádorových ochoreniach. V lete používame biele, v zime červené víno.
Potrebujeme: mletý zázvorový koreň, 1 liter vína
Ako na to: Do jedného litra vína pridáme lyžičku zázvorového prášku. Pijeme 1 lyžicu trikrát denne.
Náš tip:
Z výskumu MUDr. Josefa Jonáša vzišiel vynikajúci prírodný produkt JOALIS LYMFATEX (pozri odkaz dole), ktorý dokáže dôkladne očistiť lymfatický systém od voľných záťaží a tiež od infekčných ložísk, často spôsobujúcich zdureniny či stagnáciu toku lymfy.
Patrí pod okruh sleziny. Je natoľko dôležitý, že si zaslúži samostatný text. Spoločne s imunitným systémom je hlavným detoxikačným centrom a preto je pre prevenciu proti chorobám dôležité, aby nebol zaťažený toxínmi.
Lymfatický systém je prítomný vo všetkých častiach organizmu. Zjednodušene si ho môžeme predstaviť ako kanalizáciu tela s uzlinami, ktoré majú funkciu filtra. Lymfa omýva prakticky každú bunku tela a okrem funkcie odvodného systému pre toxíny (vznikajú pri trávení alebo sa dostanú do tela stravou či dýchaním) slúži tiež ako prívod živín pre bunky. Za deň sa v organizme vytvorí 2-3 litre lymfy či miazgy.
Lymfatický systém začína v medzere medzi bunkou a tkanivom – v medzibunkovom priestore. Lymfa má bunečnú a miazgovú zložku. Bunky majú schopnosť likvidácie nepriateľov – obsahujú fagocyty, ktoré požierajú nepriateľov – toxíny. Stekajú sa ako rieka do lymfatických ciev, žíl, do krvi a tieto poničené (fagocytované) bunky sú potom vylučované cez žilový systém črevom, stolicou, močom, pľúcami... Všetky lymfatické cievy sú prerušované lymfatickými uzlinami, ktorých je v tele niekoľko desiatok. Sú to rôzne veľké útvary – filtre, kde sú nepriatelia zachycovaní. Prefiltrovaná čistá lymfa potom odteká lymfatickými cievami z uzlín. Uzliny sú zásadné pre čistiacu schopnosť tela, pretože vždy uzatvárajú určitý región – krk, hlavu, nohy. Delia sa na povrchové a hlboké. Celé tkanivo je do hĺbky kanalizovaná, napr. v bruchu sú uzliny okolo každého orgánu.
Regionálne uzliny sa nachádzajú:
1. pod krkom (hlava krk)
2. v podpazuší (horné končatiny, hrudná stena)
3. v trieslach (nohy)
4. v orgánoch – v miestach vstupu ciev a nervov
Do lymfatického systému môžeme zarátať tiež okruh mandlí, čo je 5 mandlí v oblasti krku, ktoré zachytávajú nečistoty zo vzduchu a jedla. V prípade odoperovania mandlí je telo oslabené, lebo funkciu filtra preberá iný orgán popri svojej pôvodnej práci. Problém teda nie je riešený v jeho príčine, iba sa presunie inam. Toto platí všeobecne u každej operácii.
Veľmi zložitý lymfatický systém sa nachádza v hrubom čreve, kde milióny výbežkov na sliznici zbierajú živiny z rozloženej potravy a vracajú ich do organizmu. Na lymfatický systém je napojená aj prsná žľaza, ktorá je bohato zásobená lymfou, pretože z lymfy je vyrábané materské mlieko.
Lymfatický systém je ovládaný materským orgánom slezinou a je zaťažovaný toxínmi z ložísk, ktoré v nej vznikajú. Slezina je z hľadiska detoxikácie veľmi dôležitým orgánom, ktorý ovláda celý rad významných funkcií organizmu. Slezina má najväčšiu aktivitu v neskorom lete.
Ak dôjde v niektorom mieste lymfatického systému k nahromadeniu toxínov (jedovatých látok), pohyb lymfy sa spomalí a začne dochádzať k opuchom. Pokiaľ v lymfatickom systéme vzniknú ložiská, toxíny z nich ho poškodzujú a naviac sa často proti nemu obráti imunitný systém. Vznikajú tak zápaly, ktoré za spoluúčasti iných javov môžu naštartovať vážne problémy napr. zhubné procesy lymfatických tkanív.
Zápaly lymfy môžu vznikať pri rôznych toxických záťažiach. V lymfatickom systéme sa môžu hromadiť akékoľvek látky, pretože k jeho funkcii patrí odvádzať ich z tela von.Prakticky neexistuje chronicky chorý človek, ktorý by nemal ložisko v lymfatickom systéme (zápaly stredného ucha, angíny a pod.) V týchto prípadoch lymfa s nachytanými toxínmi nemôže prejsť uzlinou, ktorá sama chrlí do okolia toxíny. Odtiaľ sa potom tieto jedy rozširujú do celého tela. Upchaté lymfatické uzliny okolo čreva sú príčinou bolestí a porúch v bedrovej časti chrbtice.
Špecifickým problémom blokády lymfy je miesto na prednej a zadnej stane krku, kde je hlboký lymfatický systém hlavy. Pri kumulácii toxínov v týchto miestach (napríklad použitie väčšieho množstva kovu pri oprave zubov) dochádza k zápalom mnohých nervov. Problémy sa prejavujú točením hlavy, stratou rovnováhy, zlou orientáciou v priestore alebo bolesťami krčnej chrbtice. Mechanické poškodenie lymfatických ciest znamená opäť hromadenie toxických látok, opuchy, zápaly, zhoršené dýchanie a únavu.
Ako záťaž sa v lymfatických cievach najčastejšie nachádzajú pliesne, chemikálie, zbytky po očkovaní, rádioaktívne látky a ťažké kovy. Jedny z najhorších záťaží sú chrípkové vírusy, z ktorých niektoré sú prispôsobené k tomu, aby prežívali v uzlinách v zmysle porekadla „pod lampou je najväčšia tma“. Zahltenie lymfatických ciev týmito toxickými látkami znamená začiatok problému. Preto u každého organizmu je treba vyčistiť taktiež nervový a lymfatický systém.
LYMFU POŠKODZUJE:
• stres a napätie
• nadmiera ovocia, cukru a mliečnych výrobkov
• nadmiera živočíšnej a pečenej stravy
• zlý stav obličiek
• dlhodobé pôsobenie strachu a stresu!
• nedoliečená (nevyležaná chrípka)
LYMFU POSILŇUJE:
• joga s obrátenými polohami
• pohyb, poskoky na trampolíne
• starostlivosť o črevo
• zeleninové a ovocné šťavy (červená repa a mrkva)
• čaje na čistenie krvi (žihľava, praslička, lipa, šalvia, púpava, dubová kôra)
• reflexné masáže
• manuálne lymfatické masáže
Očistné kúry
info https://www.monada.sk/sk/94/obnova-zdravia/tajomstva-zdraveho-zivotneho-stylu/vyziva-3-tisicrocia/ocistne-kury/index.htm
Očistné kúry
Mnohí z nás poznajú neustály, väčšinou málo úspešný boj s nadbytočnými kilami. Vyskúšali sme tie najrôznejšie diéty, žiadna z nich však nefungovala natrvalo. Striedavo chudneme a znovu priberáme, stojí nás obrovské úsilie a sebazapieranie odrieknutie obľúbených jedál, opakovane nárazovo začíname s cvičením. Ak sa nám po týždňoch až mesiacoch trápenia podarí schudnúť, ako odmenu si obyčajne doprajeme dlho odriekané dobroty a začarovaný kruh pokračuje. Navyše daňou za toto trápenie býva často zhoršenie zdravia, hlavne poruchy trávenia a vylučovania. A naša psychika? Strácame úsmev z tváre, dobrú náladu, chuť do života
Osvedčená cesta k zdraviu a k štíhlej postave
Uvoľnime sa, nalaďme sa pozitívne a uverme múdrosti nášho tela, ktoré je schopné poradiť si ochorením, s nadváhou aj jej dôsledkami, len potrebuje, aby sme mu vytvorili podmienky. Zdravá, prirodzená strava a pravidelná očista organizmu predstavujú cestu, ktorou sa dostaneme opäť do formy. A navyše - zdravý životný štýl omladzuje a dodáva pozitívnu energiu
Čo si treba pamätať
Zdravie - rovnováha v organizme, zabezpečená stravou bez toxínov a pravidelnou očistou organizmu
Toxicita - metabolická nerovnováha medzi vzniknutými a vylúčenými toxickými látkami, ktoré vznikajú rozkladom odumierajúcich buniek a prijímaním nevhodnej stravy (varená strava, chemizovaná strava, nevhodné kombinácie potravín)
Ochorenie - snaha organizmu zbaviť sa toxínov
Očistné kúry - pôsty a hladovky sú najúčinnejšie podľa mesačných fáz - v čase splnu, novu, prvej a poslednej štvrti Mesiaca.
Pôst - jeme jeden druh potravy, najlepšie taký, ktorý dlho nezostáva v žalúdku ani v črevách. Čím menej druhov potravín jeme, tým je pôst účinnejší. Pijeme bylinkové čaje, zeleninové alebo ovocné šťavy, najlepšie čerstvé. Tráviace orgány majú menej práce, uvoľnená energia slúži na regeneráciu a uvoľnenie toxínov
Hladovanie - 24 hodín nič nejeme, ani jedno sústo, len pijeme vodu. Tráviace orgány odpočívajú, telo si berie energiu zo svojich zásob. Hladovanie je náročnejšie, ale má výraznejšie výsledky. Vyberme si podľa svojej psychickej a fyzickej kondície, prispôsobme sa požiadavkám svojho organizmu.
Pozitívne účinky očistných kúr:
- organizmus prijíma minimálne množstvo energie vo forme potravín a telo žije z vlastných zásob, odbúravame tukové bunky (organizmus si chráni životne dôležité orgány, žľazy, nervový systém)
- odstraňujeme odpadové látky z organizmu hrubým črevom, obličkami, pokožkou, pľúcami a zabezpečujú metabolickú rovnováhu
- žalúdok si odpočinie od trávenia, zbavíme sa prekyslenia a pálenia záhy
- posilňujeme obranyschopnosť organizmu, získame dobré zdravie a optimálnu hmotnosť
- vyčistíme a zvláčnime si pleť, spevníme a ozdravíme vlasy a nechty
- očistné kúry nám pomáhajú dosiahnuť pocit fyzickej a psychickej rovnováhy
- zabezpečujeme si zdravie, optimálnu hmotnosť a regeneráciu organizmu
Najdôležitejšia zásada - psychická pohoda, uvedomenie si, že očistnú kúru robíme dobrovoľne a tešíme sa na jej pozitívne účinky. Ak v priebehu ktorejkoľvek očistnej kúry pocítime slabosť, nemusíme sa znepokojovať. Príroda to zariadila tak, že organizmus využíva energiu k očiste a po skončení ju znova získa z dokonalej čistoty celého tela.
na jeden deň uvariť 0,25 kg pšenice vopred namočenej vo vode na 12 hodín (pšenicu varíme do mäkka)
na doplnenie pripraviť surové a sušené ovocie, surovú zeleninu, pšeničné klíčky, minerálku, bylinné čaje (vhodná je medovka lekárska)
deň začneme pitím čaju alebo ovocnej šťavy a do 10.00 hod. jeme len ovocie a potom tretinu uvarenej pšenice ak nemáme problémy vydržať dopoludnia jeme len ovocie)
druhé jedlo je ďalšia tretina uvarenej pšenice so surovou zeleninou (obed)
večer zjeme poslednú tretinu uvarenej pšenice s ovocím alebo zeleninou
kúru je možné realizovať aj s varenou ryžou NATURAL
Jeme len vtedy, ak máme pocit hladu. Pšenicu je potrebné dobre požuvať (v slinách sa nachádza enzým ptyalín, ktorý trávi sacharidy).Optimálna dĺžka trvania očistnej kúry je jeden týždeň (kúru treba ukončiť, ak začneme mať nepríjemné pocity - hlad, jednotvárnosť stravy...). Počas týždňa sa zlepší vyprázdňovanie hrubého čreva, strácajú sa nadbytočné kilogramy a povzbudzuje sa nervová činnosť.
konzumujeme výlučne ovocie a zeleninu
dopoludnia je vhodné ovocie, na obed a v priebehu popoludnia zelenina, večer ovocie
ovocie a zelenina patria k najľahšie stráviteľným potravinám, majú vysoký obsah vlákniny, jednoduchých cukrov, vitamínov a enzýmov, minerálov a stopových prvkov vo forme, ktorú náš organizmus ľahko vstrebáva
nekombinujeme v jednom jedle ovocie a zeleninu
počet ovocno-zeleninových dní si určíme podľa svojich pocitov, optimálne je dodržať túto očistnú kúru týždeň; je možné a vhodné zaradiť vždy jeden ovocno-zeleninový deň počas týždňa; doplnkom je pravidelné pitie čajov a minerálok
konzumujeme všetky druhy ovocia
ovocie je jediná potravina, ktorá na trávenie nepotrebuje takmer žiadnu energiu, práve naopak, konzumovaním ovocia organizmus energiu získava
ovocie treba vhodne kombinovať (kyslé s kyslým a sladké so sladkým)
na očistu krvi pri krvných ochoreniach je vhodná týždenná hroznová kúra: denne zjeme len 1 až 2 kg hrozna starostlivo umytého a pijeme čaj zo žihľavy, myšieho chvosta a sedmokrásky
pri ochorení žalúdka, pri zápchach, hnačkách, hemoroidoch je vhodná jablková kúra, počas troch dní jeme len jablká a pijeme odvar z ľanových semien
počet ovocných dní si opäť určujeme individuálne, vhodné sú aj ovocné dopoludnia pri bežnom stravovaní (organizmus sa počas dopoludnia čistí od toxínov)
počas dňa pijeme len ovocné a zeleninové šťavy, minerálky a čaje
ovocná šťava je vhodná dopoludnia a večer, zeleninová šťava je vhodná na obed a popoludní
z ovocných štiav sú vhodné citrusové, jablkové a šťavy z ostatných druhov ovocia podľa sezóny
zeleninové šťavy kombinujeme vždy s mrkvovou šťavou v pomere 2/3 až 3/4 mrkvovej šťavy, zvyšok tvorí šťava z iných druhov zeleniny ( cvikla, zeler, kapusta, kel, karfiol, tekvica, uhorka, rajčina, paprika... )
nekombinujeme navzájom ovocné a zeleninové šťavy
šťavy pijeme koncentrované alebo riedené v pomere 1:1
denná dávka predstavuje 1 až 4 litre tekutín
pripravíme si dva druhy šťavových zmesí: citrusová šťava pripravená zo 4 dl citrusovej šťavy (grepy, pomaranče, citróny, mandarínky) a 4 dl prevarenej vychladnutej vody - spolu 8 dl šťavovej zmesi; zeleninová šťava pripravená z 1 dl mrkvovej a zelerovej šťavy a 1 dl prevarenej vychladnutej vody - spolu 2 dl šťavovej zmesi
kúra trvá 3 dni
každý deň dodržiavame nasledovný pitný režim (počas dňa vypijeme 2-krát 4 dl citrusovej šťavy a 2-krát 2 dl zeleninovej šťavy):
dopoludnia vypijeme 8 dl citrusovej šťavy
na obed 2 dl zeleninovej šťavy
popoludní vypijeme opäť 8 dl citrusovej šťavy
večer opäť 2 dl zeleninovej šťavy
metóda na prečistenie tráviaceho systému a na regeneráciu
pôsobí blahodárne na denne zaťažovaný žalúdok a znečistené hrubé črevo
prevádza sa minimálne 1-krát do roka, prípadne na jar a na jeseň alebo podľa jogínov 4-krát do roka (21.03., 21.06. , 23.09.,21.12 ); podľa potreby možno metódu prevádzať aj častejšie
metóda je fyziologická - slanou teplou vodou sa prečistí celý tráviaci trakt
pripravíme si teplú vodu (4 l s koncentráciou jedna neplná polievková lyžica morskej soli na 1 l vody) teploty polievky pripravenej k jedlu
vypijeme pohár ( 2 dl ) teplej slanej vody a zacvičíme štyri predpísané cviky 4-krát na každú stranu - viď obrázky v časti skripta Regeneračné cvičenia)
vypijeme ďalší pohár a opäť zacvičíme všetky cviky, takto pokračujeme pokiaľ nevypijeme celkom 6 pohárov (voda sa nevstrebáva do krvi, ale prechádza tráviacim traktom až do hrubého čreva)
po šiestom pohári treba ísť na stolicu, prvá stolica je tuhá
vypijeme ďalší pohár a zacvičíme cviky a opäť sa ideme vyprázdniť na WC (ak po tomto pohári nedôjde k vyprázdneniu, zacvičme opäť bez pitia vody a ak nepomôže ani cvičenie, navodíme vyprázdnenie pomocou klystíru, alebo zacvičíme špeciálne cviky)
vypijeme ďalší pohár, zacvičíme a ideme sa vyprázdniť na WC, takto pokračujeme až do 10 až 14 pohárov vody
približne pri treťom vyprázdnení nastáva sifón a postupne vychádza stále čistejšia voda
sifón môžeme prerušiť prevedením výplachu žalúdka (vamanadhautí)
najskôr 1/2 hodinu, najneskôr však 1 hodinu po vypití posledného pohára začneme jesť (biela ryža uvarená s nastrúhanou mrkvou úplne domäkka, do prvej porcie jedla pridáme 4 dkg masla)
24 hodín po skončení očistnej kúry je zakázané jesť mlieko a mliečne výrobky, mäso, surovú zeleninu a ovocie, alkohol, kávu a okrem bielej ryže s mrkvou je dovolené jesť biele cestoviny, biely chlieb s maslom, ovsené vločky varené vo vode, prípadne varenú zeleninu
pijeme až po prvom jedle bylinkové čaje
kontraindikácie: žalúdočné a dvanástnikové vredy, hnačky, akútny zápal hrubého alebo slepého čreva, všetky zápalové procesy v tráviacom trakte
po 24 hodinách prechádzame postupne na bežnú stravu
- očista krvnej lymfy
- ráno na lačno vypijeme šálku roztoku Glauberovej soli (síran sodný) koncentrácie jedna polievková lyžica na šálku vody teplého alebo studeného
- roztok uvoľňuje zo všetkých častí organizmu toxíny a vylúči ich črevami
- celkové množstvo odstránených nečistôt dosahuje 3 až 4 litre, čo vedie k odvodneniu organizmu
- tekutinu doplníme citrusovou zmesou (2 litre citrusovej šťavy z grepov, citrónov a pomarančov + 2 litre vody = spolu 4 litre zmesi)
- šťavu začíname piť pol hodiny po vypití roztoku Glauberovej soli a pokračujeme vždy po 20 až 30 min. až vypijeme 4 litre počas celého dňa
- celý deň neprijímame potravu, ak sme večer hladní, zjeme málo pomarančov alebo grepov
- doporučuje sa sauna alebo kúpeľ (potenie)
- skôr než zaspíme prevedieme klystír - 2 litre vlažnej vody so šťavou z dvoch citrónov
- očistu opakujeme 3 dni po sebe, z organizmu sa odstráni až 12 litrov toxickej lymfy, ktorú nahradí rovnaké množstvo zásaditých tekutín
- kontraindikácia: zápal slepého čreva
časté užívanie liekov, konzumácia kysnutého cesta a mlieka vedie k zamoreniu tráviaceho traktu pliesňami kvasinkami a baktériami; prenikajú do sliznice čriev a živia sa jej krvou
ich metabolizmus produkuje toxické látky, ktoré negatívne pôsobia na celý náš organizmus - účinná je liečba cesnakom
1 až 2 týždne jeme ráno nalačno 1 strúčik cesnaku, potom 1 hodinu pred obedom a 2 hodiny po večeri
úspešné liečenie: po jedle vás prestane trápiť nadúvanie a pálenie záhy
príznaky liečby: pálenie v žalúdku a črevách - cesnak preniká do rán, kde ničí baktérie; silnejšie búšenie srdca - cesnak obsahuje rozpustné germánium, ktoré posilňuje pružnosť srdcových chlopní
varíme 5 g bobkového listu v 3 dl vody 10 min. a minimálne 3 - 4 hodiny (najlepšie cez noc) lúhujeme (najlepšie v termoske)
odvar precedíme a pijeme malými dúškami počas 12 hodín; odvar je silný pre žalúdočnú sliznicu - preto nepijeme naraz! (prvý deň sa doporučuje skončiť s pitím okolo 20.00 hod. a ešte si urobiť klystír, pretože telo sa začne čistiť a vylučuje hlieny aj cez sliznice dýchacích ciest)
procedúru opakujeme: po 3 dňoch, po týždni a v priebehu prvého roka každý štvrťrok. potom raz za rok
podmienka očisty: dokonale čisté črevá - klystír, šankhaprakšálana
očista vyplaví z kĺbov soli a zbaví vás mnohoročných bolestí a únavy kĺbov
našej pečeni najviac škodí konzumácia potravín s vysokým obsahom, tuku, mäsa, mliečnych výrobkov, vajec, alkoholu, konzervačných látok a farbív, cukru, soli a liekov
metóda podľa Avicenu: pol roka každé ráno nalačno 1,5 lyžice olivového oleja za studena lisovaného (panenského), 1 lyžica medu a 1 lyžica čerstvo vytlačenej citrónovej šťavy
kvalita činnosti obličiek sa podieľa na vzniku ochorení ako je reumatizmus, bolesti chrbtice, ženské ochorenia, choroby prostaty, osteoporóza, kožné ochorenia
ak máme časté angíny, vypadávajú nám vlasy, lámu sa nechty, máme časté zápaly čelových dutín, doporučuje sa očista
najlepšie sa obličky premývajú v lete, keď sú melóny - týždeň sa živíme len melónmi a tmavým chlebom
ďalšie recepty:
1 lyžičku ľanového semienka zalejeme pohárom vody a privedieme do varu; dva dni pijeme každé 2 hodiny pol pohára tohto odvaru; riedime vodou a pre chuť môžeme pridať čerstvú citrónovú šťavu
šťavu z červenej repy (nie čerstvú, ale necháme ju niekoľko hodín odstáť) pijeme 1 až 2 dl niekoľkokrát denne (3 až 5 krát) - pomáha pri odstraňovaní obličkových aj žlčových kameňov
niekoľko kusov umytej červenej repy bez olúpania zomelieme a varíme tak dlho, až vznikne hustý sirup; pijeme niekoľkokrát denne po 1 dl
povlaky na jazyku zabraňujú správne vnímať chuť potravy, zhoršuje sa schopnosť vyberať si potravu prirodzeným pocitom
jazyk čistíme ráno, keď na ňom býva najviac usadenín (energetické dráhy vnútorných orgánov končia na jazyku a povlaky sú dôsledkom čistenia orgánov počas noci)
jazyk čistíme kávovou lyžičkou, otočíme ju dnom nahor a stiahneme povlaky z celého jazyka od koreňa k špičke
na záver kloktáme teplou vodou čistou alebo mierne osolenou (odstránime povlaky aj z mandlí)
dáme si do úst lyžicu rastlinného za studena lisovaného oleja (olivový, slnečnicový, repkový ...) a trpezlivo ho premiešavame jazykom na všetky strany, aby sa dostal do celej ústnej dutiny cca 5 až 10 minút, potom olej vypľujeme a vypláchneme si ústa; olej neprehltávame
tuky majú schopnosť viazať na seba nečistoty - olej v ústach čistí krv, cez tenké blany na povrchoch slizníc pohlcuje z tela nečistoty
očista pomáha aj zubom, pri ochorení ďasien a pri infekciách v ústnej dutine
samovoľné zvracanie - telo sa rýchlo potrebuje niečoho zbaviť na fyzickej alebo psychickej úrovni (pokazené jedlo, stres, pohľad na ošklivú vec)
zvracanie sa odporúča vyvolať pri astme (hlieny sa dostávajú do žalúdka), bronchitíde, chronickej gastritíde, poruchách látkovej výmeny a vtedy, keď sa tvorí veľa hlienov - odstránime psychické napätie a zmiernime zdravotné problémy
aj keď nemáme zdravotné ťažkosti, môžeme si občas prečistiť žalúdočnú sliznicu od nánosov
najlepšie ráno nalačno vypijeme naraz 1,2 až 1,5 litra vlažnej mierne osolenej vody (ako polievka), pijeme v drepe, kolená sú naširoko, aby sme si nestláčali brucho
pri zvracaní mierne pokrčíme kolená, trup predkloníme do vodorovnej polohy a podchytíme si žalúdok; tri prsty druhej ruky strčíme hlboko do hrdla a pritlačíme koreň jazyka, súčasne vtiahnime podbrušie a tlačíme brušnú stenu smerom nahor (voda sa lepšie zdvihne k ústiu pažeráka a zvracanie pôjde ľahšie); je dobré vyvrátiť všetku vodu
po vyprázdnení žalúdka sa upokojíme hlbokým dýchaním a relaxáciou, asi po pol hodine zjeme ľahké jedlo (varená ryža s maslom, chlieb, čaj)
zákaz výplachu žalúdka pri akútnych zápaloch brušných orgánov, vredovej chorobe, rakovine žalúdka, vysokom krvnom tlaku a chorobách srdca
sú situácie, kedy si naše telo žiada, aby sme dobrovoľne nejedli - v čase ochorenia, psychického vypätia, v čase, keď sa potrebujeme koncentrovať na prácu, učiť sa .
hlad má aj pozitívne stránky - podporuje samoliečenie, pomáha očistiť telo, upokojiť a rozjasniť myseľ, zlepšiť koncentráciu, výkonnosť.
s hladovaním začnime až vtedy, keď sme sami presvedčení o jeho blahodarných liečivých účinkoch a vopred sa tešíme na príjemné pocity znovuzískania zdravia a vitality; keď nevnímame pocit hladu ako trápenie a odriekanie, nemáme obavy, strach a negatívne predstavy o dôsledku hladovania. Veľmi dôležité je, aby sme nemali z hladovania
pri hladovaní prebiehajú procesy očisty omnoho rýchlejšie a životná sila, ktorú bežne potrebujeme na trávenie potravy, pomáha vylučovať z tela nečistoty.
- namiešajme si nasledujúcu zmes: 2 dl kôprového semienka, 2 lyžice mletého koreňa kozlíka lekárskeho, 4 dl medu
- zmes dáme do 2-litrovej termosky a dolejeme horúcou vodou; necháme 24 hodín lúhovať
- užívame: 1 lyžicu pol hodiny pred každým jedlom až do vyčerpania celej dávky
- počas kúry dodržujme ľahké vegetariánske stravovanie a dôkladnú očistu čriev (klystír)
- cievy dobre čistí aj šťava z KIWI.
Pozitívne účinky hladovania (pôstu) na náš organizmus:
strácame podkožnú tukovú vrstvu
znížená záťaž organizmu posiľňuje srdce, zlepšuje krvný obeh, kvalita krvi, rastie počet červených krviniek telo využíva bielkoviny rozptýlené v cievach, čo má omladzujúci účinok na celý organizmus, odvápňujú sa cievy a zvyšuje sa ich priechodnosť
žalúdok a črevá odpočívajú a obnovujú sily, zlepšuje sa ich tráviaca a vylučovacia schopnosť, najrýchlejšie a najprirodzenejšie sa čistia od baktérií a nečistôt
žalúdok sa sťahuje - získa svoju pôvodnú veľkosť, pružnosť a polohu, strácame nadmernú chuť do jedla
čistia sa obličky aj pečeň, z pľúc sa strácajú všetky usadeniny, hlieny a nečistoty
čistia sa zmyslové orgány, zlepšuje sa citlivosť všetkých zmyslov
regeneruje mozog a celý nervový systém, zlepšuje sa pamäť, intuícia a koncentrácia, myslenie je bystrejšie, máme sklony k optimizmu a pozitívnym myšlienkam
Pamätajme si: pri zvýšení teploty žiadne jedlo! Berme si príklad zo zvierat!
Ak chceme vyskúšať pozitívne regeneračné a omladzujúce účinky pôstu prakticky, skúsme začať s jedným dňom v týždni.
vyberme si ľubovoľný deň, počas ktorého budeme piť iba vodu, dbajme na to, aby to bol ten istý deň v každom týždni, napríklad pondelok (môžeme sa zdržať jedla od večere v nedeľu do raňajok v utorok)
deň pred pôstom si pripravíme ľahkostráviteľné jedlá z obilovín, zeleniny a ovocia (večeru najneskôr o 18.00 hodine); zo stravy vylúčime živočíšne bielkoviny (jedlá z mäsa, vajec, mlieka a mliečnych výrobkov), pretože najviac zaťažujú trávenie a znečisťujú organizmus
klystírom alebo ľahkým rastlinným preháňadlom si prečistíme črevá (najmä ak mávame zápchu), čím zabezpečíme lepšie očisťovanie organizmu počas pôstu; ak pokračujeme v pôste viac dní, prečisťujeme si črevá klystírom raz, prípadne aj dva krát denne
počas pôstneho dňa pijeme len tekutinu v malých dávkach a často - za 24 hodín vypijeme aspoň 2,5 litra, môžeme piť minerálku, prevarenú vodu s citrónovou šťavou alebo malým množstvom medu;; pitím pomáhame organizmu premývať tkanivá a vylúčiť nahromadené odpadové látky
počas očisty by sme nemali užívať lieky; ak užívame akékoľvek lieky, poraďme sa vopred s lekárom
nemajme strach z hladu a slabosti, nalaďme sa pozitívne, verme v liečivé účinky pôstu; sami sa presvedčíme, že zdržať sa jedla jeden deň nie je také ťažké, dokonca ani v pracovný deň (začať však môžeme v deň pred voľným dňom a počas voľného dňa); počas pôstu sa nevyhýbajme práci ani pohybu - podľa zásady: menej a často a doprajme si čerstvý vzduch; ak máme pocit slabosti, nakrátko si ľahnime; nemajme strach z pôstu ani vtedy, ak sme chudí - prečistením organizmu a lepším vstrebávaním potravy môžeme dokonca pribrať na optimálnu hmotnosť
dôležité je správne zakončenie pôstu: najvhodnejšie prvé jedlo deň po pôste (utorok ráno) je ovocná šťava, prípadne ovocie, melón; druhé jedlo o 3,5 až 4 hodiny - opäť ovocie alebo zelenina, zemiaky alebo kaša (ovsená, kukuričná, prosná); tretie jedlo o 4 až 6 hodín - opäť kaša alebo zeleninové jedlo, prípadne trochu tvarohu alebo jogurtu; ďalšie jedlo už budú naše bežné raňajky
Priaznivý účinok "dňa bez jedla" pocítite hneď a počas ďalších dní. Najpravdepodobnejšie sa však citeľné výsledky ukážu, ak sa tieto "voľné dni" stanú súčasťou nášho životného rytmu, návykom ba dokonca potrebou. A to bude znamením, že náš organizmus prijal očistu ako prirodzené právo a príjemnú povinnosť. Vnútorná čistota organizmu neprichádza naraz, veď organizmus znečisťujeme často celé roky.