Účinky kúpeľov

Ľudia trávia čoraz viac času v príjemnom a tichom prostredí wellness či spa kúpeľov, kde sa nechávajú vložiť do rúk kvalifikovaných odborníkov a poddajú sa účinkom liečivých vôd. Nie každý kúpeľ je však pre nás vhodný a naopak výber konkrétneho nám výrazne pomôže. Aké druhy kúpeľov sú pre nás vhodné?

Rašelinový kúpeľ
Rašelinový kúpeľ sa pripravuje z dobre rozdrobenej a vlhkej rašeliny s vysokým stupňom humifikácie. Zvyšuje prekrvenie, zlepšuje činnosť svalstva a podporuje rýchlejšie vstrebávanie krvných výronov. Rašelina sa využíva pri liečbe bolesti a intenzívne liečivé pôsobenie priaznivo vplýva proti reume, boľavej chrbtici, či artrózy kĺbov a ďalších problémoch pohybového aparátu. Kvôli jej tepelnej zotrvačnosti sa neodporúča ľuďom so slabým srdcom. Niektoré rašelinové kúpele sú obohatené o liečivú soľ z Mŕtveho mora, čím sa zvyšuje jeho blahodarný účinok.

 

CO2 kúpeľ
Pripravuje sa sýtením minerálnej vody ochladenej na 32 – 34 °C potravinárskym kysličníkom uhličitým z tlakovej fľaše. Uhličitý kúpeľ musí obsahovať minimálne 1 000 mg voľného CO2 v 1 kg vody. Pre rozpustenie dostatočného množstva CO2 vo vode je nutná nižšia teplota vody. Počiatočný pocit chladu asi po 10 sekundách vystrieda pocit príjemného tepla. Voda sa nesmie zbytočne miešať ani víriť a človek by sa mal v kúpeli pohybovať čo najmenej, aby sa zabránilo nadmernému hromadeniu CO2 tesne nad hladinou vody. Uhličitý kúpeľ znižuje krvný tlak, zlepšuje srdcovú činnosť a prekrvenie organizmu. Kúpeľ trvá 15 až 20 minút a po ňom nasleduje suchý zábal do 15 minút. Procedúra je vhodná pre všetky indikačné skupiny, predovšetkým pre pacientov s ochorením srdca a ciev vrátane cievnych ochorení mozgu, hypertenzií, zápalov kŕčových žíl, cievnych komplikácií diabetu, osteoporózy, ochorení chrbtice, ale aj pooperačných, poúrazových či reumatických ochorení pohybového ústrojenstva.

Škótske streky
Sú veľmi radikálnou, silno povzbudzujúcou, dráždivou a stimulujúcou procedúrou, ktorej podstatou je kontrastná aplikácia chladu a tepla. Streky sa aplikujú vodným prúdom z trysky pod tlakom 3 atm. zo vzdialenosti 3 - 4 m. Začína sa strekom 38° - 42°C po dobu 30 sekúnd, nasleduje studený strek 16° - 18°C po dobu 5 - 10 sekúnd. Striedanie sa opakuje niekoľkokrát, a to najskôr v oblasti horných a dolných končatín, potom trup a brucho, vždy z prednej aj zadnej strany. V oblasti poprsia a genitálií sa aplikácia nevykonáva. Procedúra je zakončená studeným strekom, po ktorej dochádza k výraznému sčervenaniu kože, no zato k pocitu dobre prekrvenej a teplej pokožky. Procedúra škótskych strekov zvyšuje odolnosť, podporuje metabolizmus, úpravu vegetatívnych a funkčných porúch a pôsobí imunostimulačne. Aplikuje sa prevažne pri ochoreniach pohybového aparátu, funkčných poruchách prekrvenia, a na psychickú a telesnú relaxáciu.

Remineralizačný kúpeľ
Remineralizačný kúpeľ obsahuje remineralizačné soli a morské riasy. Táto procedúra sa vykonáva vo vode teploty 37 – 38 °C. Medzi jej účinky patrí zvýšenie prekrvenia, zlepšenie činnosti svalstva a podporuje sa rýchlejšie vstrebávanie krvných výronov. Remineralizačný kúpeľ obohacuje telo o vitamín C a stopové prvky. Pokožku remineralizuje aj prísun sodíka, horčíka a vápnika a solí z Mŕtveho mora.

Medzi významné účinky kúpeľov sa v prvom rade radí zvýšenie prekrvenia kože a vnútorných orgánov. Prekrvením sa zlepší zásobovanie častí tela a vnútorností, ktoré inak trpia nedostatočným prísunom krvi. Tým sa zvýši ich činnosť. Keďže v teplom kúpeli sa potíme viac ako pri bežnom sprchovaní, telo sa tak očisťuje od škodlivín. Veľkú úlohu zohráva uvoľňovanie svalstva a mení sa aj činnosť žliaz s vnútorným vylučovaním, čo prispieva k zlepšeniu odolnosti. Takže aj bez toho, aby sme použili niektoré zo špeciálnych prípravkov do kúpeľa - soľ, pena a podobne, naše telo kúpeľom len získa. Medzi časté prísady vhodné do kúpeľa sa radia najmä prípravky na prírodnej báze, ako je napríklad rozmarín, levanduľa, jalovec, alebo medovka. Kúpeľ by mal trvať 15 až 20 minút. V prvom rade má upokojujúci účinok, je teda vhodný pri podráždení, poruchách spánku a mierne zvýšenom tlaku. Aké sú jeho ďalšie účinky?

 

 

Soľný kúpeľ
Vaňový kúpeľ s prísadou soli z Mŕtveho mora by sa mal aplikovať pri teplote 37°C a doba by nemala presiahnuť 10 minút, 1 - 2 krát týždenne. Po kúpeli nasleduje zábal a pocit príjemného uvoľnenia, vhodné pri ochoreniach pohybového aparátu - chrbtice, kĺbov, k tlmeniu bolesti, a pri chronických kožných ochoreniach. Po soľnom kúpeli dochádza ku kozmetickému efektu a regenerácii pokožky. Soľný kúpeľ takisto pomáha pri bolestiach pri bolestiach hlavy a nervozite.

Sírový kúpeľ
Sírový kúpeľ spočíva predovšetkým v prenikaní sulfidov z minerálnej vody do kože, ktorá vytvára depozity síry v koži. Odtiaľ sa síra postupne dostáva do ďalších štruktúr do spojivových tkanív (väzivo, chrupavka, šľachy atď.). Tento kúpeľ sa odporúča najmä pri reumatizme, tráviacich ťažkostiach, alergiách a kožných chorobách, predovšetkým psoriáze. Okrem toho má síra priaznivé účinky pri astme a ostatných respiračných ochoreniach. Sírne kúpele sú mimoriadne účinné aj pri ochorení kĺbov, keďže práve na poškodenej chrupavke ubúdajú štruktúry obsahujúce síru. Liečba teplom je však vhodná až vtedy, keď zápal ustúpi, čiže v chronickom štádiu. Kúpeľ má celkový relaxačný a upokojujúci efekt. Teplota minerálneho sírneho kúpeľa je obyčajne 36 – 40 °C a trvá 15 - 20 minút.

Kyslíkový kúpeľ
Počas činnosti masážnych trysiek sa cez množstvo otvorov do vody tlačí vzduch, a tým dochádza k rozsiahlej tvorbe jemných bubliniek. Vzduchové bublinky sa vo vani rovnomerne rozdeľujú, usadia sa na tele a dopravia kyslík do pórov pokožky. Keď sa vztlak zosilní, odľahčia sa kĺby, vzrastie prekrvenie a prenos tepla do tela. Čistiaci efekt vzniká tak, že vzduchové bublinky pri obtekaní naberajú na seba častice nečistôt a odumreté časti pokožky. Kúpeľ trvá 15 až 20 minút a je vhodný pri podráždení, poruchách spánku a mierne zvýšenom tlaku.