Aký odšťavovač si vybrať

Ovocie a zelenina neobsahujú iba množstvo vitamínov a minerálov, ale aj živé enzýmy, ktoré sú pre náš život nepostrádateľné. Aby sme ich pripravili pre organizmus v ľahko spracovateľnej forme, na trhu je dostupná široká škála odšťavovačov, ktoré premenia akúkoľvek surovinu na stopercentný džús. Nie všetky sú však rovnaké - líšia sa v spôsobe oddelenia šťavy od dužiny, efektívnosti a vhodnosti použitia pre konkrétne suroviny. Pomôžeme vám vybrať ten pravý.

Odstredivka je najznámejšia
Tento druh odšťavovača suroviny najprv nastrúha a vzniknutá kaša sa na rotujúcom site pri vysokých otáčkach rozdelí na džús a vlákninu. Hravo spracuje tvrdšiu zeleninu a ovocie s menším podielom vody, problémom sú však mäkké plody s jemnejšou dužinou, ktorá prenikne cez sito. Vzniknutý džús je spenený, hustý a má tendenciu usadiť sa. Nepriateľom technológie sú kôstky a zrniečka - hoci aj tie najmenšie. Odšťavovanie je rýchle, stroje sa čistia zväčša bez problémov. Nevýhodou technológie je nižšia kvalita šťavy a kratšia trvanlivosť. S čím si rozhodne neporadia, sú listové materiály - či už bylinky, alebo zelenina.

 

Lis - znovuobjavená klasika
Ak sa odstredivka nahradí dvoma ozubenými kolesami, dostávame sa k stroju označovanému pojmom lis. Suroviny po naporciovaní prechádzajú cez pomaly rotujúce súkolesie, ktoré vplyvom intenzívneho stlačenia oddelí šťavu do zbernej nádoby. Ilustračné foto
Bezproblémové je spracovanie všetkých druhov surovín, šťava má vysokú kvalitu a výťažnosť dosahuje vysoké hodnoty. Chod lisov je tichý, rátať však treba s ich vyššou cenou a obmedzenou lehotou behu. Iba máloktoré dokážu v jednom cykle bežať dlhšie ako 30 minút.

Hydraulika je všestranná
Hydraulické odšťavovače sa svojej popularite tešia už stáročia. Používajú nôž alebo závitnicu na to, aby naporciovali suroviny na menšie kúsky, ktoré sa následne pod tlakom lisujú cez kovové sito. V závislosti od toho, aké husté sito sa použije, dokážu si poradiť s najrôznejšími surovinami. Pripravia nielen džús, ale i zmrzlinu, arašidové maslo, omáčku, marmeládu či akýkoľvek krém. Niektoré stroje dokonca vyrábajú i cestoviny. Pri práci využívajú nízke otáčky motora, skvele si poradia i s mäkkým ovocím. Hydraulika s rezacím nožom je vhodná na mäkké ovocie a listovú zeleninu, stroje s drvením excelujú pri odšťavovaní listových surovín. I keď ide o robustné mechanizmy využívajúce silu, nebojte sa plastov - dnes sú už húževnatejšie ako kovy.

Citrusovače patria medzi najjednoduchšie
Poslednou kategóriou sú citrusovače, ktoré pomocou tlaku, rotácie alebo oboch techník rozrušia vrúbkovaným hrotom bunkové steny v citrusových plodoch, aby z nich uvoľnili šťavu. Ide o jedinú technológiu odšťavovania, kde mechanické zariadenia prevažujú nad elektronickými.

Ilustračné foto


Prehodnoťte svoje nároky
Nie každý z odšťavovačov znesie intenzívnejšie používanie. Čerstvý džús na raňajkový stôl štvorčlennej rodiny vám pripraví každý z nich, ak to však s odšťavovaním myslíte vážne, vystríhajte sa jednoduchých a lacných strojov, ktoré sú vhodnejšie na príležitostné použitie. Nechcete predsa investovať do odšťavovača, ktorý po niekoľkých mesiacoch používania zlyhá. Všímajte si i to, aké dlhé prevádzkové cykly stroj znáša, lebo niektoré vyžadujú prestávky na chladenie. Ak chcete získanú šťavu aj skladovať, odstredivky rozhodne nebudú správnou voľbou. Všímajte si aj výkon motora - čím je vyšší, tým lepšie výsledky môžete očakávať. Neprehliadnite ani záručné lehoty - nie je zriedkavé, ak dobrý výrobca ponúkne 6- či 7-ročnú garanciu.

Obľúbené suroviny rozhodnú
Zamyslite sa nad tým, aké suroviny plánujete odšťavovať. Pre niekoho je alfou-omegou mrkva s jablkami, iní si pochutnajú na cvikle, koreňovej zelenine, mäkkých sladkých plodoch, bylinkách alebo mladých jačmenných lístkoch, ďateline a žihľave. Každá z technológií je vhodná pre iný druh surovín. Nesprávna voľba môže znamenať výrazné sklamanie vo výťažnosti. Mäkké ovocie môže cez mechanizmus prejsť takmer bez odšťavenia, listy môžu naopak zaseknúť mechanizmus.

Jednoduchosť čistenia nepodceňujte
Treba si uvedomiť i to, že šťavy obsahujú množstvo cukru, ktorý podlieha prirodzenému kvaseniu a skaze. Preto je potrebné po každom použití stroj rozobrať a umyť. Ešte pred kúpou sa presvedčte o tom, čo všetko čistenie obnáša a či môžete pri umývaní siahnuť po automatickej umývačke riadu. Foto - Stock.XCHNG
Čistenie odšťavovačov nebýva problematické, niektoré však vyžadujú viac starostlivosti a úsilia, ako iné. Zvyčajne sa skladajú zo 4 až 7 častí. V zápale eufórie z nového domáceho pomocníka vám čistenie nebude na obtiaž, situácia sa však časom zmení. Zhodnoťte i to, či stroj svojimi rozmermi a bohatosťou príslušenstva nebude v kuchyni prekážať.

Všímajte si hlučnosť
Ak sa majú stať čerstvé džúsy súčasťou vášho raňajkového jedálnička, všímajte si v parametroch odšťavovačov aj ich hlučnosť. Tá sa medzi jednotlivými modelmi podstatne líši. Ak nechcete pred odchodom do práce zobudiť všetkých členov domácnosti a susedov, buďte obozretní. Inak sa môže stať, že sa budete musieť pri odšťavovaní prispôsobiť dennému režimu vášho okolia.