Zelenina

Pri zostavovaní stravy by sa mala stať stredobodom vašej pozornosti zelenina. Mala by tvoriť väčšiu časť každého jedla, ku ktorému si sadnete, mala by pokrývať väčšiu časť vášho taniera. Nech dnes na ňu hľadíte akokoľvek, mala by sa stať vaším novým priateľom. Patrí medzi potraviny s najnižším množstvom cukru a kalórií a najvyšším obsahom živín. Okrem toho poskytuje (podrobnosti sa dozviete) vitamíny, minerály, vlákninu, chlorofyl, enzýmy, fytonutrienty a zásadité soli potláčajúce mikroorganizmy a mykotoxíny. Existuje niečo lepšie?
 Vyberte si zo širokej palety zeleniny tak, aby väčšinu tvorili zelené druhy. Zdôvodnenie: zelenina predstavuje skvelý zdroj zásaditých solí, ktoré zabraňujú premnoženiu mikroorganizmov a hromadeniu mykotoxínov a pomáhajú neutralizovať kyseliny v krvi a tkanivách. V podstate platí - čím viac, tým lepšie. Je však nevyhnutné, aby zelenina bola čerstvá, a podľa možnosti organicky pestovaná.
Za zelenú farbu zeleniny je zodpovedný chlorofyl. Nazývam ho krvou rastlín, lebo sa vyznačuje podobnou molekulárnou štruktúrou a chemickým zložením ako ľudská krv. Hemoglobín sa skladá z uhlíka, vodíka, kyslíka a dusíka usporiadaných okolo jedného atómu železa. Chlorofyl vyzerá tak isto, ibaže v strede má namiesto železa atóm horčíka.

Chlorofyl pomáha krvinkám roznášať kyslík do celého tela. Potláča viazanie karcinogénov na DNA v pečeni a ďalších orgánoch. Ak by vám to nestačilo, uvedomte si, že rozkladá vápenaté kamene, ktoré váš organizmus vytvára preto, aby neutralizoval kyseliny a zbavil sa ich nadbytku.
 Najviac chlorofylu obsahuje zelená zelenina, predovšetkým listnatá. Zelenina, najmä zelená, je nesmierne bohatá na živiny a poskytuje prakticky všetky vitamíny, minerály a mikroživiny, ktoré budete kedy potrebovať. Zelenina je plná vlákniny nevyhnutnej pre vašu stravu. Štúdie dokázali, že okrem všeobecne akceptovaných prospešných úcinkov, ako je potláčanie rakoviny a ďalších závažných ochorení, vláknina znižuje mykotoxicitu. Funguje ako špongia nasávajúca z tela kyseliny či ako metla vymetajúca črevá.     

Surová strava

Pretože varenie a pečenie ničí všetky potrebné enzýmy, čím viac surovej zeleniny skonzumujete, tým lepšie. Aspoň 40% vašej stravy skonzumujte v surovom stave. Postupne zvyšujte tento objem na 75 až 80% v súlade s Vaším prechodom na alkalizujúci životný štýl. Myslite na šaláty. Veľké štavnaté šaláty. V nekonečných variáciách.

Surové jedlo tiež obsahuje energiu či životnú silu (technicky vzaté, je surová strava "biogenická"), ktorú Vám môžu predať, zatiaľ čo varené jedlá sú mŕtve.